Търговията с квоти за вредни емисии не работи достатъчно ефективно. Това коментира Тодор Тодоров от "За земята" в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. „Все повече хора – и бизнесмени, и инвеститори – се ориентират към възобновяемата енергия. Така че икономическият натиск дава своите отражения, защото всяка година се увеличават ползвателите на енергия от възобновяеми източници“.Според Тодоров е важно този бизнес да не се спира, а да се остави да се развива.
„През последните години се налагаше 20-30% данък на обществото. Целта беше да се спре развитието на ВЕИ индустрията“.Той обясни и първоначалната грешка, която се е допуснала още с първия закон за ВЕИ.„Допусна се твърде голямо субсидиране. Тогава прекалено много хора се насочиха към този бизнес, взеха заеми от банки, а след въвеждането на рестрикциите, те не можеха да върнат заемите и фалираха“.
Той посочи още, че хубавото на мерките, които се отнасят до климатичните промени, е, че те могат да се вземат на локално ниво.„Сред първите пет най-замърсени града в Европа, четири са български. Тоест е хубаво на международно ниво да има импулс, вдъхновение, рамка и пример, но това не означава, че трябва да се чака външно решение“.Според него трябва да се работи на местно ниво, а за целта има нужда от лидерски решения и качества.
Bloomberg TV Bulgaria
Четете още: Лекарите от Враца взеха по 40% от заплатите за юли
Коментари