IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Икономика
17:51 | 21 октомври 2017
Обновен: 04:29 | 21 април 2024

ЕС ще прави лого за „планински продукт“

Въвеждането на термина цели осигуряване на видимост на планинските производители на пазара

По материала работи: Юлиян Атанасов
ЕС ще прави лого за „планински продукт“

Европейският съюз се приближава до създаване на категория „планински продукти“, това става ясно след събитие на европейско ниво за обмяна на добри практики при защитата на планинските продукти. Близо 40% от територията на България може да се определи като планински региони, а 20% от населението живее там, отбеляза българският евродепутат Момчил Неков като приветства желанието на производителите от страни като Франция и Италия за изготвяне на доброволно общоевропейско лого за „планински продукт“. Неков е докладчик относно земеделието в планинските региони.

 

Въвеждането на термина „планински продукт“ има за цел да осигури видимост на планинските производители на пазара, но административна тежест върху тях да е по-малко отколкото при схемите с географските означения. Европейското законодателство с термина за качество се въвежда за пръв път през 2012 г. През 2014 година се предлагат по-точни насоки за прилагане. Законодателство към момента имат Италия и Румъния. Австрия и Франция също са съумели да предложат механизми. „България е една от държавите с най-много планини в Европейския съюз. Терминът за качество „планински продукт“ е инструмент в правилната посока. Радвам се, че и министър Румен Порожанов също приветства идеята.“ коментира още Момчил Неков.

 

Преди около месец Неков даде начало на експертна работна група „планински продукт“, чиято цел е подготовка на законодателство в България, въвеждащо условията и правилата по използването на термина за качество в България. Евродепутатът подчерта, че на хората и регионите в планините трябва да се даде по-добра видимост, защото производството в планината е по-трудоемко, климатичните условия са по-трудни, инфраструктурата е по-слабо развита. Ясни правила кое може да се предлага като планински продукт ще помогнат в борбата със злоупотребите с планински продукти, подчертана още Неков.

 

http://agrozona.bg

 

Четете още: Сътрудничим си с Унгария срещу двойния стандарт за храните

Коментари

Новини Варна