Рублата преживява най-лошата си седмица от 1999 г. - оттогава курсът ѝ не е падал толкова стремглаво, колкото през последните два дни. Това отбеляза по-рано днес "Файненшъл таймс", след 2% спад от началото на деня, който продължи по-късно заради заради предупрежденията на американкия президент Доналд Тръмп за ракетно нападение срещу Сирия.
Руската валута загуби 2.4% от стойността си само до около 14 ч. българско време днес, достигайки (преди коментарите на Тръмп) 64.68 рубли за долар - 10.3% по-малко, отколкото миналата сряда, и едва в късните часове на деня започна слабо възстановяване.
Този спад е по-голям, отколкото през 2014 г., след кримската криза и сриналите се цени на петрола. Един долар не се беше продавал за повече от 65 рубли от 2016 г. насам - дори в разгара на украинската криза седмичният спад никога не е бил над 10 на сто, пише агенция "Ройтерс".
Причината е напрежението между Москва и Вашингтон заради новите наказателни американски санкции и конфликта в Сирия, което подкопава ползите от по-високите цени на петрола. "Блумбърг" изчисли в понеделник, че заради мерките срещу 38 физически и юридически лица, обявени в петък, руски предприемачи са загубили над 16 млрд. долара (санкциите са заличили цялата им печалба на годишна основа). Само алуминиевия магнат Олег Дерипаска -загуби най-малко 2 млрд. за 72 часа, като основната му компания рухна на борсата и обяви опасност от фалит.
Стабилизация, засега
Малко преди 20 ч. московско (и българско) време сривът все пак беше овладян - курсът на долара достигна около 62.14 рубли, докато по същото време на Международната нефтена борса в Лондон петролът от сорта брент за пръв път от 2014 г. достигна стойност от над 73 долара за барел, отбелява руското издание РБК.
На 10 април, след като курсът на еврото за пръв път надхвърли 78 рубли, бившият финансов министър и председател на Центъра за стратегически разработки Алексей Кудрин каза, че мисоките световни цени на нефта защитават рублата от нов спад. "Сега имаме висока цена на нефта. В тази връзка не очаквам сериозни колебания," добави тогава Кудрин.
Според РБК на курса на рублата може да влияят положително няколко фактора, сред тях потвърждението от американския финансов министър Стивън Мнучин, че няма да се налагат санкции срещу руския държавен дълг, а и мерките на колегата му в Москва, който замрази покупката на чуждестранни валути. Според анализатора от "Райфайзенбанк" Станислав Мурашов обаче това са краткосрочни фактори и перспективата е руската валута отново да поевтинее и да се върне към 64-65 рубли за долар.
Какво казва Москва
Прекалено рано е да се прецени дали рязкото поевтиняване е дългосрочно и устойчиво, каза руският икономически министър Максим Орешкин, цитиран от ТАСС и БТА. По думите му, ако поевтиняването на валутата е наистина такова, то може да ускори инфлацията в Русия. Пред държавната телевизия Орешкин обясни, че правителството цели да направи така, че компаниите, попаднали под ударите на американските санкции, да могат да продължат работата си без прекъсване.
Финансовият министър Антон Силуанов междувременно обяви, че Русия е замразила купуването на чуждестранна валута за резервите си, за да избегне допълнителния натиск върху поевтиняващата рубла. Тези покупки не са осъществявани и ще бъдат направени по-късно, за да няма допълнителни последици върху ситуацията на валутния пазар, каза Силуанов, потвърждавайки по-ранни информации, че финансовото министерство не е купувало чуждестранна валута в понеделник.
Силуанов също така каза, че Русия ще може да намери местни купувачи на облигациите си, които да заменят чуждестранните инвеститори, в случай че Вашингтон наложи санкции за притежаване на руски дълг. По думите му Русия не планира да издава еврооблигации при сегашната ситуация. "Разбира се, не сме луди да влезем на пазара сега. Нека видим как ще се развие ситуацията. Времето ще покаже," коментира пред журналисти Силуанов.
дневник.бг
Коментари