Инвестициите в бизнес имоти в света са на най-високото си ниво от 2007 г.

През първите шест месеца на 2018 г. те са достигнали 341 млрд. долара, сочат данните на консултантска компания

Инвестициите в бизнес имоти в света са на най-високото си ниво от 2007 г.

Глобалният пазар на бизнес имоти е постигнал най-високото си ниво на инвестиции през първото полугодие от 2007 г. насам с общ обем от 341 млрд. долара, показват данни на консултантската компания JLL.

 

Общият обем от инвестиции в първите шест месеца на годината е бил с 13% по-висок спрямо същия период на миналата година. Само през второто тримесечие вложенията в бизнес имоти в света са достигнали 173 млрд. долара.


След мудно начало на годината продажбите в Европа са нараснали с 11% през второто тримесечие до 67 млрд. долара, с което общият обем от инвестиции през първото полугодие е достигнал 128 млрд. долара. Това е повишение с 9% спрямо същия период на миналата година.

Въпреки че относителната слабост на американския долар е стимулирала инвестиционните обеми на Стария континент, представянето в местна валута също остава положително макар и по-скромно, отбелязва JLL.

 


Във Великобритания обемът от трансакции е нараснал с 19% през първата половина на годината въпреки значителната несигурност около Brexit. Трансграничните капиталови потоци, които съставляват близо половината от инвестициите във Великобритания, са се повишили с 35% спрямо първото полугодие на 2017 г.

 

Азиатските инвестиции са нараснали с 24% през първото полугодие и са достигнали общо 7,3 млрд. долара, като инвестициите само от Южна Корея са възлезли на 1,2 млрд. долара. Те са били съсредоточени главно в офиси в централната част на Лондон след тригодишен период на относително слаба активност на британския пазар.

 

Основните пазари в Европа също са регистрирали силен растеж на инвестициите през първото полугодие. В Германия те са нараснали с 23%, стимулирани от повишеното търсене както от местни, така и от чуждестранни компании. Франция регистрира повишение с 60% на трансграничните капиталови потоци, като активността на глобалните фондове, американските и германските инвеститори е нараснала над два пъти.

 

Азиатско-тихоокеанският регион продължава силното си представяне през първото тримесечие със скок на инвестициите на годишна основа от 26% през второто тримесечие до 42 млрд. долара. През първото полугодие те са се увеличили с 29% до 81 млрд. долара, което е най-високото им ниво в историята. Почти всички най-големи пазари в региона са постигнали растеж на инвестициите през първите шест месеца на годината, като Хонконг, Южна Корея и Австралия са се представили най-добре със среден комбиниран растеж от 110%. 

 

След относително спокойно второ тримесечие Северна и Южна Америка едва достига обема от инвестиции от 64 млрд. долара, който регистрира миналата година. Но силното начало на годината е довело до ръст с 9% на инвестициите през първото полугодие, които възлизат на 132 млрд. долара.


Въпреки че канадският пазар се е представил доста по-добре от дългосрочното си средно равнище, САЩ продължават да задават ритъма в региона, като активността през първото полугодие е нараснала с 11%. Тъй като чуждестранните инвестиции в САЩ са намалели с 33% през първото полугодие, местните инвеститори са съставлявали 85% от общия обем инвестиции през първото полугодие спрямо 75% през същия период на миналата година.

 

Индустриалните имоти с най-голяма притегателна сила за инвеститорите

С инвестиции на стойност над 57 млрд. долара през първото полугодие индустриалните площи продължават да са най-предпочитаният клас активи в глобален план. Обемът от трансакции в сектора постига годишен ръст през първото полугодие от над 11% от 2014 г. насам.

Въпреки че установени пазари като САЩ, Великобритания, Япония и Германия привличат по-голямата част от тези инвестиции, нововъзникващи пазари като Китай, Полша, Индия и Бразилия също постигат по-голяма ликвидност, тъй като инвеститорите опитват да извлекат полза от голямото им население и благоприятните перспективи за растеж.

 

 

Лондон – най-предпочитан от инвеститорите

Лондон е привлякъл инвестиции за 15,8 млрд. долара през първото полугодие като си връща първото място на най-предпочитан град в света от международните инвеститори. На второ място е Ню Йорк, който е привлякъл само с 55 млн. долара по-малко инвестиции от британската столица през първите шест месеца на годината.

 

Цялата статия можете да видите в Investor.bg

Коментари

Икономика
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата