Лятото свърши и предстоят хладните и студените месеци на годината. Сега е времето на предвидливите стопани да помислят с какво ще създават топлина и уют в домовете и офисите си, съобщават от РДПБЗН.
С настъпването на есенно-зимния сезон, до късна пролет в голяма част от домакинствата влизат в употреба най-различни отоплителни уреди. Това от своя страна води до нарастване на пожарната опасност и създаване на предпоставки за възникване на пожари.
Особено внимание трябва да се обърне на всички уреди с които си служим. Всички те трябва да се експлоатират при спазване инструкциите на производителите им и спазване изискванията на пожарната безопасност.
Най-разпространените и използвани в домакинствата са печките с твърдо гориво. Много от пожарите в жилищните домове са свързани с тези отоплителни уреди.
За предотвратяване на предпоставките за възникване на пожари е необходимо отоплителните печки с твърдо гориво да са стандартни, технически изправни, облицовани отвътре с огнеупорни тухли, със здрави скари и вратички, които да се затварят плътно.
Под печките трябва да има негорими подложки надвишаващи размерите им с 30 см. пред печката и по 20 см. от всички страни.
На разстояние най-малко 80 см. от печките не трябва да има горими материали.
Димоотводните тръби (буриите) да бъдат здрави и монтирани здраво една към друга според изискванията.
Коминните тела да са обмазани с вароциментов разтвор, а на местата където пресичат горими покривни конструкции да отстоят на не по-малко от 10 см. от гредите и ламперията.
При ползването на печките, в много случаи непосредсвено до и или над тях се поставят дрехи за сушене. Под въздействието на лъчистата топлина горимите материали се загряват постепенно до температури, при които се самовъзпламеняват и това води до пожари.
Не бива разпалването на печките с твърдо гориво да става с лесно запалителни течности /бензин, нафта, двигателно масло, спирт и др./.
В обектите, отговорниците на отоплителни уреди трябва един час преди приключване на работното време да изгасят печките и изхвърлат сгурията в метални кофи на безопасни извън работните помещения и сгради места. Зареждането на печките с твърдо гориво да става непосредствено преди запалването им, а не в края на предния работен ден.
Димоотводните тръби и канали трябва да се почистват периодично в зависимост от честотата на използване на печката и от натрупалите се сажди. При наличие на полепнали сажди, печките почват да не горят правилно, да пушат и да не могат да ни стоплят, както са ни топлили. Това е така защото сечението на димоотводните тръби и канали намалява и дима няма от къде да излезе. В такива моменти бедата не идва сама, саждите в комина се самозапалват и почват ползвателите да се чудят какво да правят.
Не използвайте нестандартни и пожаронеобезопасени отоплителни уреди! Не рискуваите живота си, живота на вашето семейство, колеги и приятели! Огънят е добър приятел, но и враг на човека.
Още по темата: "Щрихи от утрото" (8.10.2018) - Знаем ли как да реагираме пред бедствие?