Община Варна участва в Балкански проект, свързващ бизнеса и общините в борба с отпадъците.
Информационна платформа ще свързва индустриалните сектори и заинтересованите страни, за да се включат във верига за повторно използване на твърди индустриални отпадъци. В нея се включва бизнеса и общините на територията на Балканите. Условието е те да се регистрират в платформата и да публикуват актуална информация за техните промишлени отпадъци.
Инициативата беше представена в сградата на Българската стопанска камара - Варна на среща с представители на бизнеса в района при спазване на предписаните епидемиологични мерки.
Целта на онлайн платформата SWAN е да свърже индустриалните сектори или големи производители на твърди промишлени отпадъци, като общините, например, с цел намаляване на отпадъците. Най-често това се случва чрез продажбата им като суровина на други индустриални сектори или предприятия. Платформата работи на ниво район, страна и Балканския регион. Тя събира база данни с пространствени и технически характеристики на производителите на твърди промишлени отпадъци и потенциални потребители и опис на най-добрите търговски практики за тяхното повторно използване. Всяка една от четирите страни в консорциума е представена в платформата - www.swanplatform.eu
Как гледаме на отпадъците - проблем или ресурс? На този въпрос ЕС търси отговор и предлага решения в продължение на години.
Повече рециклиране, по-малко депониране на сметищата - това е посоката. Лошото управление на отпадъците допринася за изменението на климата и замърсяването на въздуха и засяга пряко много екосистеми и видове. Сметищата, считани за крайна мярка в йерархията на отпадъците, отделят метан — много мощен парников газ, свързан с изменението на климата. В крайна сметка дали отпадъците са проблем или ресурс, зависи изцяло от това как ги управляваме. Иновативната информационна платформа цели значително намаляване на вноса на суровини, намаляване на промишлените отпадъци и депата, намаляване на емисиите на CO2. Успоредно с това се подпомага създаването на работни места и нови бизнес възможности. Крайната цел е да се свържат промишлените сектори на Балканите, които произвеждат и използват твърди отпадъци. Така ще се създадат нови възможности за рециклиране, които не са били използвани на местно ниво и могат да бъдат печеливши в трансграничен аспект.
За целта експертите по проекта са направили мащабно проучване с 250 въпросници за определяне на източниците и възможните ползватели на отпадъци в търсене на съответствие между търсенето и предлагането. Вече е създадена мрежа между заинтересованите страни в региона – министерства, общини и бизнес асоциации.
Черно море
Коментари