IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
18:25 | 21 декември 2015
Обновен: 01:09 | 2 май 2025

Увеличават екотаксите за старите автомобили

Собствениците на от 5 до 10-годишни коли ще дължат ок. 260 лв., тези с над 10-годишни возила ще се бръкнат с 15 лв. повече

По материала работи: Слав Велев
Увеличават екотаксите за старите автомобили

От следващата година се планира увеличение на екотаксите за старите автомобили над 10 години - предвижда се то да бъде с 8 лева. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на екологията Красимир Живков по време на пресконференция, на която беше представен отчет за дейността на ведомството през 2015-а година, съобщава Дарик.
 

Според новата наредба за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса, която е пусната за обществено обсъждане, размерът на таксата за нови коли ще падне с 5%.
 

Ако досегашната такса за нови коли е 146 лева, става 138 лева. Намалението е с пет на сто или 8 лева.
 

Настоящата такса от 200 лева за коли до 5 години става 194 лева.
 

Увеличение, обаче ще има при старите коли. Повишението за автомобилите от пет до десет години е с 3 на сто или от 253 до 260 лева. За возилата над 10 години екотаксата ще се повиши от 267 на 275 лева.
 

Намаление на таксите ще има при електромобилите с 30%, а при хибридните коли облекчението ще е с 15 на сто.
 

До края на 2018 година найлоновите торбички трябва да излязат от употреба. Досега найлоновите торбички се плащаха, но не беше въведено изискване съгласно евродиректива - цената се определя от пазара и се плаща от всички. Целта е до края на 2018 година да се спре използването на торбичките, каза Живков.

 

 

 

 

Коментари

Новини Варна