Доброволното пенсионно осигуряване е по-доходоносно от влоговете в банки

Да отделяш доброволно средства за времената, когато излезеш в пенсия, в момента е по-изгодно

Доброволното пенсионно осигуряване е по-доходоносно от влоговете в банки

Средната доходност на доброволните пенсионни фондове у нас достигна 2.58%. На фона на доходността на банките, която в момента е половин процент, разликата е в пъти в полза на доброволното осигуряване, пише EkipNews.bg. Въпреки това все още доброволните пенсионни фондове не са толкова популярни, за което вина имат безспорно и самите те, защото не рекламират и популяризират по никакъв начин дейността си. По последни данни към края на март близо 650 000 българи са решили да отделят доброволно средства за старини.

Да отделяш доброволно средства за времената, когато излезеш в пенсия, в момента е по-изгодно отколкото, ако внасяш пари в банка. По данни на Комисията за финансов надзор средната доходност на доброволните пенсионни фондове достигна 2.58%. За сравнение масово месечната лихва на банките у нас в момента се движи около и под половин процент. 

За универсалните пенсионни фондове пък доходността е около 2.23 на сто. И въпреки че е много по-насметка да заделяш пари в доброволни пенсионни фондове, все още малко българи го правят. Или поради незнание или поради липса на доверие към тях. 

Освен че доходността е по-висока, заделянето на средства в доброволните пенсионни фондове е обвързано и със сериозни данъчни облекчения. А допълнителен плюс е, че внесените средства могат да се теглят по всяко време. Младите трябва да мислят. Закона стимулира това. 10% от заплатата можеш да внасяш в доброволното пенсионно осигуряване без да се облага с данък. 

Пенсионните фондове - универсалните и доброволните са напълно сигурни и нямат финансови проблеми, уверява председателят на Българската асоциация на пенсионните фондове Никола Абаджиев. В същото време обаче се оказа, че тяхното управление не е публично и затова се подготвиха промени в закона, които да задължат фондовете и техните управляващи органи да работят прозрачно. Което е напълно логично, след като оперират с публични средства.

Коментари

Икономика
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата