При ЧЕЗ няма да има промяна в цената на електроенергията от 1 юли. При „Енерго–Про“ намалението с около 0,88%, а за EVN ще има увеличение с около 0,83 %.
Това обяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране след закритите заседания на регулатора, на които бяха утвърдени окончателните цени на тока, топлата вода и парното от 1 юли.
„Средното увеличение на цената на тока за бита в страната е от 0,04%. За сметката на българските потребители това означава, че ако сметката на домакинството е 100 лева, увеличението ще бъде с 4 стотинки“, даде пример Иванов, цитиран от "Фокус".
По-малко от първоначално предвиденото ще е намалението на цената за бита за клиентите на “Енерго-Про” - с 0,88% вместо с 0,91%. Дневната тарифа на дружеството става 0,18452 лв. за киловат, а през нощта - 0,10117 лв.
Той допълни, че при небитовите потребители има съществено намаление на цените, което достига до 17%.
За клиентите на „Енерго-Про“ дневната тарифа намалява със 17,19 %, за тези на ЧЕЗ – с 10,11%, намалението за ЕVN – 7,84%.
По думите на Иван Иванов ценовото решение е дългосрочен интерес за българското общество, както за битовите потребители, така и за бизнеса.
При парното най-голямо е понижението за цената на топлоенергията в Разград – 5,7%, а най-малко в Плевен – 0,02%, обявиха от КЕВР.
„Намалението на цената на природния газ с близо 10 % дава своето отражение на цената на топлинната енергия и на високоефективната електрическа енергия, произведена по комбиниран способ от българските топлофикации, работещи с природен газ”, заяви Иванов.
Намалението на цената на топлината енергия достига до около 6 на сто, като за Разград е 5,86 на сто, за София - 3,43 на сто, Варна - 1,59 на сто, Пловдив - 2,44 на сто. Намалението на цената на електрическата високоефективна енергия от ТЕЦ "София" е 4,36 на сто, в Пловдив - 3,55 на сто, Варна - 5,03 на сто.
Иванов обясни, че намалението на цената е различно за различните топлофикации, тъй като зависи от техния топлинен товар, от технологията и други показатели, които се отчитат от работните групи на Комисията.
Коментари