IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
09:44 | 2 октомври 2016
Обновен: 16:18 | 4 май 2025

Смъртта вече няма да е извинение за неплатени данъци

Управляващите признават, че идеята има несъвършенства

По материала работи: Слав Велев
Смъртта вече няма да е извинение за неплатени данъци

Смъртта вече няма да е извинение за неплатени данъци. Министерството на финансите планира да задължи наследниците да подават данъчна декларация от името на починалия.
 

Според експерти когато става въпрос за изплатени хонорари по граждански договори, наследниците може дори да не знаят, че близките им са имали такива, нито пък, че трябва да събират бележки, да попълват декларации и да плащат данъци.

 

В същото време НАП може да ги глоби до 500 лв. за неподадена декларация и могат да се окажат виновни за укрити доходи.

 

В повечето случаи, когато става въпрос за хонорари, те са похарчени, а за наследника ще остане задължението да внася данъците.

 

Управляващите признават, че идеята има несъвършенства и са готови да я поправят.

 

"Досега имаше една законова дупка при която на практика човекът физическо лице, което е починало каквито и доходи да е получавал оставаха необложени", подчерта Менда Стоянова.

 

Според хората не би следвало наследниците да се занимават с това, а администрацията трябва да има свой механизъм за събиране на данъците.

 

Предстои и правителството да обсъди идеята. Дали наследниците ще са длъжни да се отчитат за починалите си близки, последната дума ще е на депутатите.

 

BTV

 

Четете още   ЕС води в класацията за корупцията в света

 

 

Коментари

Новини Варна