IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
10:41 | 4 април 2017
Обновен: 23:15 | 8 май 2025

Защитата от мълнии изисква минимална инвестиция

Инж. Иво Иванов, управител на „ДИКОМ"ООД

По материала работи: manager
Защитата от мълнии изисква минимална инвестиция

Инж. Иво Иванов е управител на „Диком"ООД , фирма специализирана в проектиране и изграждане на мълниезащитни и заземителни инсталации на сгради и открити обекти.

 

Г-н Иванов,  днес над по-голяма част от страната има гръмотевични бури. Не е ли твърде рано в началото   на месец април?

 

Не е никак рано, ако си спомняте гръмотевични бури  имаше и през зимата, когато мълния изпепели покрив на къща в монтанското село Белотинци. Искам да споделя с вас, че България попада в един от районите със засилени тенденции към затопляне и увеличаване на честотата на екстремните метеорологични и климатични явления като гръмотевични бури, градушки, проливни дъждове и засушавания.

 

Опасни ли са мълниите?  И трябва ли да се вземат сериозни мерки за защита от тях?

 

Разбира се, че са опасни.  Мълнията е природните бедствия, енергията на една мълния може да достигне над 100 КW и ток в диапазон от 30 000 А до 200 000 А. Налягането на въздуха в околностите на мълнията може да достигне до 100 Bar.  Електрическия потенциал между облака и земята може да надвиши 100 000 000 V.

 

Как да разберем на какво разстояние е паднала мълния?

 

Най-простият начин да разберете на какво разстояние е паднала мълнията, е да преброите секундите между нейната видима и звукова част. Когато видите мълнията, не я чувате веднага, защото скоростта на звука във въздуха е много по-бавна от тази на светлината. Пребройте секундите докато чуете гръм, разделете на три и ще получите приблизителното разстояние в км.

 

Какво да направим, когато някой е ударен от мълния?

 

Удар на мълния може да се предвиди чрез усещане на статично електричество (наелектризиране на дрехи, изтръпване на кожа, изправяне на космите по тялото). Но въпреки това, времето за реакция е твърде кратко. Когато човек бъде ударен от мълния е твърде вероятно да спре сърдечната му дейност или дишането му.

 

При това положение трябва веднага да му се направи изкуствено дишане, а на всяко вдишване да се прави и сърдечен масаж. Трябва незабавно да се извика медицинска помощ или пострадалият да се откара до най-близката болница.

 

Всяка сграда ли трябва да има гръмоотвод?

 

Мълниезащитна инсталация или гръмоотвод, както го наричате  е необходимо да имат всички сгради, съоръжения и открити пространства, където има хора, да бъде проектирана правилно и изградена надеждно съгласно действащите нормативни уредби. Много хора се заблуждават, че в големия град “мълния няма да ги стигне”. Това обаче съвсем не е така. Замисляли ли сте се, дали вашата жилищна сграда има надеждна мълниезащита. Фактите сочат, че над 80% от жилищни сгради в големите градове разчитат на стар гръмоотвод или въобще са без монтирани мълниезащитни инсталации. За селата  да  не говоря, там положението е още по-трагично, сградите с гръмоотвод са под 5%.

 

Какво представлява гръмоотвода?  И какво е правилото при поставяне на гръмоотвод?

 

Мълниезащитната инсталация е комплект от технологични мероприятия и средства за защита от опасни и вредни въздействия на мълнии, осигурява опазването на сгради, съоръжения, материали от разрушение, пожари и взривове, а  най-вече безопасността на хора и домашни животни.

 

Правилата за проектиране и изграждане на мълниезащитни инсталации са регламентирани с Наредба №4 от 22 декември 2010 г. за мълниезащита на сгради, външни съоръжения и открити пространства.  За съжаление в България, както казах и по-рано, процента на сградите и съоръженията  с изградена мълниезащита, отговарящи на Наредба №4 са под 20%.

 

Какво трябва да направим, ако не сме сигурни дали нашата сграда има мълниезащита?

 

Трябва да се обърнете към специализирана фирма за мълниезащита, която да направи оглед на вашата сграда. Тук е момета да вмъкна, че  нашата фирма извършва напълно безплатно консултация и обследване на място. Имали сме случаи при огледи да установяваме, че дори и на нови сгради, с изградена нова мълниезащита, тя да не отговаря на нормативните уредби и стандарти. За това е много важно хората да се обръщат към специализирани фирми, които са запознати в детайли с нормативните уредби и нововъведенията при проектирането, изграждането и въвеждането в експлоатация на мълниезащитни и заземителни уредби.

 

Какви средства са необходими за изграждане на мълниезащитна инсталация?

 

Стойността на мълниезащитната инсталация е по-малко от 1% от цялата стойност на една сграда. За пример ще кажа, че закупуването на един телевизор изисква по-голяма инвестиция.

 

И няколко думи за финал?

 

Нека вашите читатели при нужда не се притесняват да задават своите въпроси на специалистите от „Диком" ООД.  Винаги сме на разположение, готови да им отговорим. Заповядайте в нашите сайтове  www.dikom-varna.com  и  www.mylniezashtita.eu

Коментари

Новини Варна