IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
19:55 | 9 март 2015
Обновен: 07:20 | 9 май 2025

Районните съдилища ще издават европейските удостоверения за наследство

Това предвижда проект за изменение на Гражданския процесуален кодекс

По материала работи: Борис Проданов
Районните съдилища ще издават европейските удостоверения за наследство

Районните съдилища, а не нотариусите, ще издават европейски удостоверения за наследство след 17 август 2015 г., пише legalworld.bg. Това предвижда проект за изменение на Гражданския процесуален кодекс (ГПК) на Министерството на правосъдието, с който се въвежда Регламент на ЕС № 650/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г.


Според правосъдното министерство новият документ, който ще урежда случаите на трансгранично наследяване, ще се издава от районния съд по последния постоянен адрес на наследодателя. Ако няма такъв адрес, удостоверението ще се издава от районния съд по последния му адрес в страната, а при липса на адрес - от Софийския районен съд.


Проект на екипа от правосъдното ведомство в кабинета "Орешарски" предвиждаше, че европейските удостоверения за наследство ще се издават от нотариусите. Сега работната група почти единодушно е предпочела съда, като компетентен орган. Мотивите за това са следните: "Регламентът предвижда, че вътрешно компетентен за издаване на удостоверението следва да бъде съд или друг орган, който съгласно националното право е компетентен да разглежда въпроси в областта на наследяването.


Органът, независимо дали е съдебен или извънсъдебен, следва да упражнява съдебни функции или да имат делегирани такива от съда. Към настоящия момент единствено районният съд има компетентност за решаването на въпроси, свързани с наследствените правоотношения. Освен това, районният съд има богат опит в разглеждането на дела с международен елемент, определянето на обичайно местопребиваване, както и притежава компетентност за извършване на процесуални действия по събиране на доказателства и връчване на документи в други държави членки".


Регламентът, който става част от вътрешното ни право с измененията в ГПК, цели въвеждането на единни правила за компетентността и приложимото право в областта на наследяването в ЕС, както и признаването и изпълнението на решения и приемането и изпълнението на автентични актове в тази област.


Издаването на европейско удостоверение за наследство може да бъде поискано от наследници (както и заветници с преки права върху наследството и изпълнители на завещания или управители на наследствено имущество), на които се налага в друга държава членка да докажат правното си положение или да упражнят правата си. Целта на документа е да спомогне за по-бързото, лесно и ефективно уреждане на наследяването с трансгранични последици в рамките на Съюза.


"Издаването на такова удостоверение не е задължително, то не заменя вътрешните документи, използвани за сходни цели в държавите членки. Същевременно, след като бъде издадено за ползване в друга държава членка, удостоверението поражда еднакви правни последици във всички държави членки", обясняват от МП.

 

Коментари

Новини Варна