Американският президент Доналд Тръмп очевидно е притискал не само бившия директор на Федералното бюро за разследване (ФБР) Деймс Коми, а и директора на тайните служби Дан Коутс. Според Washington Post Тръмп е помолил бившия сенатор от Индиана и бивш посланик в Германия Дан Коутс да накара Коми да не фокусира разследванията за предполагаемата свързаност на екипа му с Русия върху бившия му консултант Майкъл Флин. Вестникът се позовава на анонимни източници от правителствения апарат.Washington Post твърди, че Коутс е предал съотвените записи на свои познати. Документите показват, че след среща в голям формат в Белия дом Тръмп е помолил директора на тайните служби и директора на ЦРУ Майк Помпео да останат в стаята. В този тесен кръг Тръмп е изтъкнал казуса с Флин.
Разкритията на Washington Post се случват в критичен момент - два дни преди Коми да бъде изслушан от комисията по разузнаването на американския Сенат по въпроса защо е бил уволнен от Доналд Тръмп. Свидетелските му показания може да се превърнат в един най-драматичните моменти в модерната политическа история на САЩ. Изборът на място изглежда изненадващ, тъй като ресорната сенатска комисия за ФБР е правната, надзираваща Министерството на правосъдието, което управлява бюрото и по чиято препоръка президентът Доналд Тръмп го отстрани от поста.
Сенаторите ще повдигнат въпроса дали е вярно, че Тръмп се е опитвал да го убеди са прекрати т.нар. руско разследване, искал ли е от Коми деклариране на лична лоялност и разкривал ли е той на президента дали има разследване срещу него - отговор, който директорът на ФБР няма право да дава.Ако Коми потвърди, че Тръмп е искал да прекрати разследванията на ФБР за възможната руска афера в своя полза, това би било сериозен удар по американския президент.Коутс ще даде показания още в сряда пред комисията за тайните служби. В изказването му става дума обаче за друг казус – антишпионската активност на американските служби, но и новите разкрития могат да намерят място в дискусията.
Майкъл Флин подаде оставка през февруари след само 24 дни на поста национален консултант по сигурността, след като стана ясно, че е излъгал за контактите си с руски представители. Тогава той бе един от най-близките консултанти на Тръмп, а сега е централна фигура в разследванията.И няколко комисии в Конгреса разследват връзките с Русия. Във вторник Флин предаде на сенатори и конгресмени общо 600 страници с документи, които са били изискани от контролните органи. Тръмп отрича да е оказвал натиск, но сподели, че още преди това е набелязал Коми за уволнение, защото бил "фукльо" и лошо управлявал ФБР.
Далеч по-важни обаче може да са отговорите какво знае (и може да сподели) Коми за руската намеса в американските избори и политика през последните години. Той може да повдигне малко завесата над факти, подкрепящи или опровергаващи подозренията за някакво съучастие между предизборния щаб на Тръмп и Кремъл. Решаващата роля вече играе предшественикът на Коми в бюрото Робърт Мюлър, назначен на 17 май за специален прокурор по тази тема.Президентът има право на т. нар. привилегия на изпълнителната власт, с която да блокира явяването на Коми пред Сената. Но това би изглеждало като отчаян ход на Белия дом - никога в историята президент на САЩ не е прибягвал до това правомощие, а според New York Times Тръмп няма намерение да стане първият.
Още по темата в investor.bg
Четете още: Мъжът, нападнал полицай пред Нотр Дам, не е бил радикализиран