IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Политика
09:06 | 27 септември 2015
Обновен: 00:00 | 7 май 2025

Плевнелиев: България единствена спазва правилата в бежанската криза

Не може да си прехвърляме топката, трябва единство, каза още държавният глава

По материала работи: Слав Велев
Плевнелиев: България единствена спазва правилата в бежанската криза

Правото на убежище е основно човешко право. Решението на бежанската криза е в общоевропейско решение. Това каза президентът Росен Плевнелиев, който се срещна с българската общност в Ню Йорк в сградата на Генералното консулство, съобщава БГНЕС. България е единствената държава, която спазва правилата - не затваряме и не отваряме граници, жп гари, не превозваме хора без документи, всеки, който влезе в България, бива регистриран, продължи държавният глава.„Всяка държава членка би следвало да има гореща точка", добави президентът. Не може само да прехвърляме топката от един на друг. Трябва единство за справяне с бежанската криза, посочи Плевнелиев.


В изказването си пред българската общност и в присъствието на вицепремиера Румяна Бъчварова, външния министър Даниел Митов и еврокомисаря Кристалина Георгиева, президентът отбеляза, че се гордее как в България всички религиозни общности живеят в мир и разбирателство, а доказателство за това е, че в радиус от 200 метра в центъра на София се намират и православен храм, и джамия, и синагога.
 

Плевнелиев изнесе данни, че едва около 22-26% от младите българи напускат страната, за да търсят реализация в чужбина, в Гърция този процент е 70 на сто, а в Ирландия - 55%.

 

Не е важно само законите да бъдат добри, важно е те да бъдат прилагани правилно, затова и ролята на гражданското общество е много важно. „Там, където няма силен граждански контрол, има силна олигархия", заяви държавният глава.
 

Росен Плевнелиев призова сънародниците ни зад океана да гласуват на референдума на 25 октомври и отново изрази съжаление, че Народното събрание е отхвърлило два от предложените от него три въпроса за референдум.
 

От своя страна посланикът на България в САЩ Елена Поптодорова каза, че в Щатите ще има възможност гласоподаватели да упражнят правото си в 41 секции, които досега е ясно, че ще бъдат открити на 25 октомври, но не изключи възможността те да станат и повече.

Коментари

Новини Варна