IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Здраве
16:25 | 2 ноември 2020
Обновен: 12:27 | 26 април 2024

Вече е ясно колко се разпространява COVID-19 при струпване на хора

По материала работи: Слав Велев
Вече е ясно колко се разпространява COVID-19 при струпване на хора

Епидемиолози изчислиха скоростта, с която се разпространява новият вид коронавирус по време на масови мероприятия в затворени помещения. Оказва се, че в такива случаи при добра вентилация и спазване на хигиенните мерки броят на новите случаи на заразяване се увеличава до 23 %. Резултатите са публикувани в електронната научна библиотека medRxiv, съобщава ТАСС, предаде БГНЕС.

 

Поради това, че в началото на пролетта коронавирусът SARS-CoV-2 започна да се разпространява бързо, много държави въведоха строги карантинни мерки, започнаха да отменят по-голяма част от публичните събития, включително концерти и спортни състезания. Епидемиолозите предполагат, че това е причината скоростта на разпространение на вируса рязко да намалее и страните да потушат първата вълна на епидемията.

 

През есента коронавирусът започна да се разпространява по-бързо, затова учените започнаха да обмислят как захлаждането и възобновяването на масовите мероприятия ще се отразят на скоростта на разпространение на инфекцията. Според тях, това е важно, за да се прецени дали отново трябва да се забранят масовите мероприятия с цел забавяне разпространението COVID-19.

 

За целта германски епидемиолози под ръководството на ръководителя на отделението по инфекциозни болести в болница „Мартин Лутер” Щефан Мориц се опитаха да изчислят тази вероятност посредством необичаен експеримент.

 

Те организирали своеобразен поп-концерт, на който дошли 1 200 доброволци и няколко музикални групи. Концертът се провел в затворено помещение, като преди началото му всички доброволци си направили тест за коронавирус, а по време на концерта били с маски.

 

Мориц и колегите му направили няколко сесии, като разполагали слушателите и музикантите на различно разстояние един от друг и измервали количеството аерозолни частици и другите потенциални преносители на SARS-CoV-2, които достигали до всеки от доброволците. Въз основа на тези данни имунолозите създали компютърен модел на разпространение на коронавируса в затворено помещение.

 

Моделът показал, че при спазване на мерките за безопасност и добра вентилация на помещението броят на новозаразените е относително малък. На всеки 100 000 души на концерти или спортни мероприятия с вируса биха се заразили средно между 5 и 15 човека. Общият брой на случаите на заразяване би се увеличил с 0,4 – 2,3 %.

 

Ако вентилацията в помещението не работи добре, при най-песимистичния сценарий, т.е. при пълна зала, липса на дистанция и неспазване на хигиенните норми, броят на новозаразените може да скочи с 23 %.

 

Затова учените препоръчват да се засили контролът върху работата на вентилационните системи, да се увеличат входовете и изходите на помещенията, в които се провеждат концерти и спортни състезания. Според експертите, с такива мерки е възможно забавяне на разпространението на COVID-19, без да е необходимо да се отменят всички публични мероприятия.

Коментари

Новини Варна