IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Здраве
13:30 | 10 април 2021
Обновен: 07:35 | 26 април 2024

СЗО: Не препоръчваме имунизиране срещу COVID-19 с две различни ваксини

Няма данни какви може да са последствията

По материала работи: Ставри Таргов
СЗО: Не препоръчваме имунизиране срещу COVID-19 с две различни ваксини

Световната здравна организация (СЗО) не препоръчва имунизирането срещу COVID-19 с две различни ваксини, когато се изискват две дози, предаде ДПА.

Говорителката на организацията Маргарет Харис каза вчера, че няма достатъчно данни за възможните рискове при поставяне на първа доза от ваксината на AstrаZeneca и втора - от препарат на друга компания.

В изказването си Харис се позова на предварителна препоръка на експертна консултантска група от февруари. Според препоръката засега и двете дози трябва да са от една и съща ваксина.

В Германия има известен натиск да се прибегне до точно такава кръстосана ваксинация, тъй като хората под 60 години вече не се имунизират с AstrаZeneca поради риска от образуване на кръвни съсиреци.

Според здравния министър Йенс Шпан обаче на 2,2 милиона германци на възраст под 60 години вече е поставена първа доза от този препарат и въпросът сега е как тези хора ще получат пълна ваксинационна защита за каквато е нужна втора доза.

„Без достатъчно данни за възможните рискове не би трябвало да се извършва втора ваксинация с различна ваксина", каза председателят на германската

Постоянната комисия за ваксинацията (Stiko) препоръчва на хората, на които вече е поставена първа доза от ваксината на AstraZeneca, да се поставя втора доза от ваксина на базата на информационна РНК - на Pfizer/ BioNTech или Moderna, 12 седмици след първата. Решение за това обаче все още не е взето.

„Все още сме свидетели на шокираща липса на равнопоставеност в глобалното разпространение на ваксини. Повече от 700 милиона дози ваксини са приложени в световен мащаб. Над 87 процента обаче са отишли в страни с високи или над средните доходи, докато страните с ниски доходи са получили едва 0,2 процента”, каза генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус, съобщава "Нова".

Коментари

Новини Варна