IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Здраве
14:15 | 8 август 2021
Обновен: 07:40 | 29 април 2024

Летен грип и COVID: Над 700 нови случая на остри заразни заболявания за седмица

"Делта" е два пъти по-заразен! До 1-2 седмици ще имаме 1000 случая дневно, коментира наследничката на проф. Кантарджиев

По материала работи: Слав Велев
Летен грип и COVID: Над 700 нови случая на остри заразни заболявания за седмица

Ръст в търсенето на лекарства и добавки за лечение на коронавирусната инфекция, пак недостиг на антикоагуланти. Над 700 нови случая на остри заразни заболявания отчита Националния център по заразни и паразитни болести само за седмица, предаде "24 часа".

При 1872 общо за миналата седмица сега те са 2598, сочат данните от епидемиологичната справка на специалистите от НЦЗПБ. 866 от тях пък са на грип и остри респираторни заболявания при 830 седмица по-рано.

За ръст в търсенето на медикаменти и прахчета, купувани основно през студентите месеци за лечение на грип, сигнализираха фармацевти в края на юни - началото на юли. Необичайният тренд обаче се задържал до средата на юли, обясни пред "24 часа" Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

За момента нов ръст в търсенето не се отчита, но пък такъв имало увеличение при хранителните добавки, антибиотиците и други лекарства, свързани с лечението на на коронавирусната инфекция.

"Проблемът е, че някои от тях като антикоагулантите отново ги няма. Не знам как ще посрещенем тази вълна, защото те са много важна част от лечението", обясни обаче Костов и допълни, че няма достатъчно внос дори на два от най-често използваните антикоагуланти.

Извън грипа и респираторните заболявания от НЦЗПБ отчитат ръст и на вирусните хепатити - 18 случая при 13 случая за предходната седмица, 4 нови случая на дизентерия при неустановени такива седмица по-рано. Ръст има и при колиентеритите - 7 случая тази седмица срещу 3 миналата и при ротавирусния гастроентерит -  7 срещу 6 случая.

Ето и останалата епидемиологична справка: 

Ентероколити: 177 случая срещу 233 случая за предходната седмица;

Кампилобактериоза: 0 случая срещу 5 случая за предходната седмица;

Салмонелоза: 7 случая срещу 7 случая за предходната седмица.

Въздушно-капкови инфекции: регистрираните случаи са както следва:

Варицела: 43 случая срещу 57 случая за предходната седмица;

Епидемичен паротит: 2 случая срещу 2 случая за предходната седмица;

Скарлатина: 2 случая срещу 0 случая за предходната седмица.

Лаймска борелиоза: 2 случая срещу 7 случая за предходната седмица;

Марсилска треска: 4 случая срещу 2 случая за предходната седмица.

През седмицата не са регистрирани хранителни взривове.

Проф. Ива Христова: В подножието на Covid-вълната сме, до 1-2 седмици ще имаме 1000 случая дневно

В подножието сме на новата Covid-вълна, никой обаче не може да предвиди колко ще е висока тя. Това каза пред БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Тя потвърди, че наличието на 1 милион напълно ваксинирани у нас ще повлияе върху това тази вълна да не е толкова сериозна. Друг фактор е разумното поведение и спазването на мерките. 

„Случаите се покачват, но все още България стои добре на европейската карта. В пъти повече е заболяемостта предимно в южните страни – Испания, Франция, донякъде Италия и Гърция, а ние сме с над 30 на 100 хиляди за две седмици. Имаме още път до влизане в оранжевата зона.“

До седмица-две ще имаме над 1000 случая дневно, поясни проф. Христова. 

Има плавно и непрекъснато показване на случаите, което се дължи на доминиращия вече Делта вариант на коронавируса. Ако така продължава, до две седмици най-много ще влезем в оранжевата зона, поясни проф. Христова.

„И оттук насетне до месец-месец и половина след това ще сме в пика на вълната, в момента сме в подножието.“

Изследвания показват, че Делта вариантът два пъти по-често протича по-тежко и хората се нуждаят от хоспитализация, допълни Ива Христова. 

Според нея ваксините запазват висока ефективност срещу този вариант, макар и по-ниска спрямо Алфа варианта. Трябва да се има предвид, че в първите 6 месеца ваксините показват максимална ефективност, а след това постепенно намалява реактогенността на организма.

„Последни изследвания показват, че наполовина намалява защитеността на хората след шестия месец. (…) Няма още единно становище дали всички ваксинирани рано ще се нуждаят от трета доза“, посочи специалистът.

Ваксинирането намалява многократно възможността за разпространяване на вируса, без да я изключва, отбеляза още проф. Христова.  

Запитана дали преболедувалите следва да се ваксинират, Ива Христова заяви, че по-леко преболедувалите създават по-слаб имунен отговор и при тях антителата спадат по-бързо.

„Предвид промяната на вируса, антителата, изработени срещу предишния вариант, не могат напълно и при всички хора да го блокират.“

Христова каза още, че страничните реакции от ваксината при децата над 12 г. са по-редки, отколкото при по-възрастните.

„Със сигурност никой нищо не иска да затваря, но ако скочат много случаите, ако влезем в червена зона, със сигурност ще има известни ограничения, за да се спре нарастването на случаите“, коментира специалистът относно противоепидемичния план на здравното министерство и вероятността за предстоящи нови ограничения.  

Проф. Христова е категорична, че затваряне на градове няма да има.

„Някои мерки се видя, че могат доста по-меко да се наложат.“

Цялото интервю слушайте ТУК.

Коментари

Иван 80г ( преди 2 години )
rate down comment 0 rate up comment 1
ВАКСА ( преди 2 години )
ГРИП И КОРОНА СА ЕДНО И СЪЩО, ПРЕСТАНЕТЕ ДА НИ ПРАВИТЕ НА МАЙМУНИ, ВЕЧЕ СЕ СЪБУДИХМЕ И ПРОГЛЕДНАХМЕ !!! ВМЕСТО ДА ЛЕКУВАТЕ С ТИЯ ВАКСИ--ВИЕ ЗАРАЗЯВАТЕ. НАБУЧКАЙТЕ СИ ГИ ВИЕ !!!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 1 rate up comment 0
Новини Варна