IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
Здраве
15:15 | 24 декември 2021
Обновен: 04:03 | 24 април 2024

СЗО одобри първата ваксина срещу COVID-19 от Латинска Америка

Медиците са категорични, че само бустерна доза спасява от Омикрон

По материала работи: Слав Велев
СЗО одобри първата ваксина срещу COVID-19 от Латинска Америка

Световната здравна организация (СЗО) одобри за спешна употреба ваксина срещу коронавирус на британско-шведската компания AstraZeneca, пусната по лиценз съвместно на Аржентина и Мексико. Панамериканската здравна организация (PAHO) съобщи на страницата си в Twitter в четвъртък, че това е първото лекарство за коронавирус, произведено в Латинска Америка, което е одобрено от СЗО.

"Радваме се на международната подкрепа за първата ваксина срещу COVID-19, произведена в Латинска Америка. Включването ѝ в списъка на СЗО с ваксини за спешна употреба ще увеличи наличността на ваксини по време на пандемия", се казва в изявление на PAHO.

Кариса Етиен, неин директор, нарича решението на СЗО "важен етап за Латинска Америка, който подчертава значението на трансфера на технологии за увеличаване на наличността на качествени ваксини срещу коронавируси в региона".

"Международната подкрепа от СЗО показва, че Латинска Америка и Карибският басейн могат да допринесат за глобалното снабдяване с ваксини, което е от ключово значение за преодоляване на съществуващите различия в достъпа до имунизация", каза Етиен.

Ваксината на AstraZeneca се произвежда от аржентинската фармацевтична фирма mAbxience, а мексиканската Laboratorios Liomont отговаря за опаковането на лекарството. Ваксината, произведена съвместно от тези компании, вече се използва в няколко страни от Латинска Америка и Карибския басейн. Включването в списъка на СЗО проправя пътя за доставката ѝ извън региона, както и за разпространението ѝ чрез международния механизъм COVAX. 

Дори хората с повече антитела ще се заразят с новия вариант на коронавируса – Омикрон, ако не са напълно ваксинирани, включително с бустерна доза. Това заяви пулмологът и депутат от „Демократична България”д-р Александър Симидчиев в ефира на NOVA.

„Аз съм привърженик на позитивната мотивация. Но трябва преди всичко да се организира добра информационна кампания, хората да имат правилно разбиране по темата и да могат да вземат мотивирани решения”, допълни д-р Симидчиев.

Той заяви, че ваксинацията е и единственият вариант да се предпазим от най-новия вариант на коронавируса като според данните на учените Омикрон се разпространява по-бързо от останалите и е много по-заразен.

Симидчиев бе категоричен, че ако ваксиналното покритие у нас се покачи, това ще доведе до драстично намаляване на заболеваемостта. 

„В държавите с повишена заболеваемост, но и голям брой ваксинирани граждани, няма покачване на смъртността. Ваксината не може да предотврати заразяването, но може да предотврати усложненията и фаталния изход”, категоричен бе той.

Медикът подкрепи идеята на правителството да дава финансови стимули на ваксинираните пенсионери в размер на 75 лева, но подчерта, че на страната ни е нужен по-устойчив план за справяне с пандемията.

Тезата му подкрепят и учените от БАН. „Финансовият стимул за пенсионерите не е начин да се мотивира ваксинацията, но хората са объркани и може би това ще им помогне да се решат”, заяви доц. Милена Георгиева.

Коментари

Новини Варна