IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
Здраве
16:15 | 9 януари 2022
Обновен: 14:14 | 25 април 2024

Антителата могат да бъдат опасни

Mогат да причинят хронично възпаление, увреждане на ставите, кожата, а също и на нервната система

По материала работи: Слав Велев
Антителата могат да бъдат опасни

Антителата, възникващи при хора, които са преболедували COVID-19, могат по погрешка да атакуват здрави клетки в органи и тъкани на тялото. Това заключение, според Journal of Translational Medicine (JTM), е направено от група изследователи от Heart Institute в Лос Анджелис, САЩ, съобщава РИА Новости, предаде БНР.

Учените са открили, че няколко месеца след като човек се е възстановил от коронавирус, той има повишени нива на антитела, които може да не работят правилно. Като потвърждение, при 177 медицински работници, които са имали заболяването преди появата на ваксините, са открити персистиращи антитела в продължение на шест месеца, които могат да причинят хронично възпаление, увреждане на ставите, кожата, а също и на нервната система.

Автоантитела - антитела, които могат да взаимодействат с автоантигени, тоест с антигените на собственото си тяло. Те могат да се образуват спонтанно или в резултат на предишни инфекции. Те могат да бъдат ранни предвестници на пълна автоимунна болест.

По-рано стана известно, че дори леко протичане на COVID-19 може да доведе до увреждане на различни органи. Те включват, наред с другото, намален обем на белите дробове, повишено съпротивление на дихателните пътища, сърдечни проблеми, намалена бъбречна функция и повишен риск от венозна тромбоза в долните крайници.

В световен мащаб, според последните данни на СЗО, има около 300 милиона души, заразени с коронавирус, 5,4 милиона от тях не са могли да бъдат спасени. Най-тежко е положението в САЩ, Индия, Бразилия, Великобритания и Русия.

Коментари

Новини Варна