Случаите на морбили в България се увеличават

Те вече достигнаха 61

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Към 1 април случаите на морбили в България достигат 61, след като нови 11 случая са регистрирани в три области, съобщават от Министерство на здравеопазването.

Най-много новозаболели има във Враца – шест случая в община Бяла Слатина и по един случай в общините Криводол и Борован. В Плевен са регистрирани два нови случая – по един в общините Плевен и Голянска, а в София-област е регистриран един заболял.

От здравното министерство призовават всички родители да проверят имунизационния статус на своите деца и при пропуск да се обърнат към личния лекар възможно най-скоро. Навременната имунизация е най-сигурният начин да се предпазят децата от тежко протичане на заболяването и да се ограничи разпространението му.

Морбили е силно заразно заболяване, което в някои случаи може да доведе до тежки усложнения, включително инфекции на белите дробове и мозъка. Вирусът се предава чрез въздуха при говор, издишване, кихане, кашляне или плач. Заразяването обикновено става при близък контакт на разстояние 1–2 метра с болен човек в закрити помещения, транспортни средства или училища. Вирусът прониква през лигавицата на горните дихателни пътища и конюнктивите, а инкубационният период е от 11 до 21 дни.

Ваксината срещу морбили съдържа живи отслабени вируси, които не предизвикват заболяване, посочват от сайта „Плюс мен“, създаден от МЗ за популяризиране на ваксините и ползите от тях. В редки случаи, около 10 на 1000 ваксинирани, може да се появи обрив, който отминава сам и не представлява риск нито за ваксинирания, нито за околните.

Коментари

Здраве
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата