Лекарският съюз изрази тревога от липса на кадри за разкриването на нови амбулатории в страната

Снимка: Pixabay/DarkoStojanovic

Снимка: Pixabay/DarkoStojanovic

От Българския лекарски съюз (БЛС) изразяват тревогата си от липса на кадри за предстоящото разкриване на нови 100 амбулатории за извънболнична помощ в страната. Това се посочва в позиция на съсловната организация, публикувана на сайта на БЛС.

Позицията е по повод обявеното от Министерството на здравеопазването начало на изпълнението на проектите за изграждане на 100 амбулатории в 37 общини. БЛС принципно подкрепя усилията за подобряване на достъпа до медицинска помощ в малките населени места и отдалечените райони на страната, но не може да не се отбележи, че подобен тип инвестиции в инфраструктура и оборудване, включително развитието на телемедицината, следва да бъдат реализирани при ясно разписани правила, съобразени с реалните възможности на системата и гарантиращи сигурността на пациентските данни и проследимостта на медицинската дейност, се допълва в позицията, цитирана от БТА. Нужно е да бъдат отразен един от най-съществените дефицити в българското здравеопазване - липсата на медицински кадри.

Данни от последното национално проучване на агенция "Тренд“, проведено по поръчка на Българския лекарски съюз, са показателни, тъй като отразяват сериозен недостатък на здравната система - недостигът на медицински специалисти. Друг съществен дефицит е недостатъчното покритие на здравните услуги в определени региони на страната. На този фон липсата на инфраструктура и оборудване остава на заден план в обществените нагласи, допълват от БЛС. В този контекст възниква основателният въпрос доколко изграждането на нови амбулатории ще постигне реален ефект, ако липсват лекари, които да работят в тях. Практиката до момента показва, че дори при наличие на сериозни стимули от страна на редица общини, включително предоставяне на жилища, финансови бонуси и други облекчения, интересът от страна на медицинските кадри остава ограничен, пишат още в позицията си от БЛС.  Според медиците проблемът не се изчерпва с материалната база, а се корени в недостатъчния брой медицински кадри, значителна част от които са в напреднала възраст, неравномерното им териториално разпределение, както и липсата на последователни и дългосрочни политики за тяхното задържане и развитие, което допълнително задълбочава проблема в дългосрочен план.

Подобен мащаб би могъл да бъде насочен по-ефективно, ако паралелно или приоритетно се инвестира в стимулиране на обучението, специализацията и задържането на медицински кадри в страната, което включва финансови механизми, създаване на предвидима и устойчива професионална среда, която да мотивира младите лекари да работят в България. 

Прави впечатление, че настоящото ръководство на Министерство на здравеопазването предприема действия по сключване на договорите броени дни преди приключването на своя мандат, се добавя в позицията и се отбелязва, че вече започнали процедури, свързани с други ключови програми в сектора, са започнати от самото начало.

Новини

Коментари

Bonth12 ( преди 1 месец )
Здравейте,Имейл: bonthierry373 @gmail.comТърсите ли финансиране от 5 000 до 1 000 000 евро?AVENIR CONSULTING, брокерска фирма за финансиране, може да ви помогне с:Лични заеми,Консолидиране на дългове,Заеми за недвижими имоти (покупка или ремонт),Бизнес заеми.За мащабни проекти, ние също така структурираме финансиране до 150 000 000 евро чрез нашите инвестиционни партньори.За да научите повече, моля, свържете се с нас на:Имейл: bonthierry373 @gmail.comС ...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Здраве
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата