IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
България
08:45 | 6 април 2021
Обновен: 12:31 | 25 април 2024

ГЕРБ грабна 21 области, ДПС – 3, Слави с шанс за две, а за БСП остана една

Столетницата се е сринала с под половин милион избиратели

По материала работи: Ставри Таргов
ГЕРБ грабна 21 области, ДПС – 3, Слави с шанс за две, а за БСП остана една

Общо 6 са формациите, влизащи в следващото 45-о Народно събрание, след като ВМРО окончателно изпадна зад борда след няколко инфарктни часа в изборната нощ, в които ту прескачаше, ту падаше под 4-процентовата бариера.

Така в новия парламент ще бъдат коалицията ГЕРБ/СДС, „Има такъв народ“ на Слави Трифонов, БСП, ДПС и коалициите „Демократична България“ и ИМВ (Изправи се! Мутри вън!) на Мая Манолова. При 93% обработени протоколи пък те си разпределят мандатите в следното съотношение - ГЕРБ ще е със 75 депутати, „Има такъв народ“ с 51, БСП с 43, ДПС с 29, „Демократична България“ с 28, а ИМВ с 14.

Макар все още да не са излезли окончателните резултати, ГЕРБ със сигурност бие в поне 21 от всички 28 области в страната, ДПС удържа победа в три, а „Има такъв народ“ пробива в една област и може да вземе и втора. За първи път в най-новата история на страната на електоралната карта има само едно червено петънце. БСП, която на предния парламентарен вот през 2017 г. взе общо 6 области, сега успява да удържи само Ямбол. Резултатите показват, че за първи път в най-новата история на страната.

Столетницата се е сринала с под половин милион избиратели подкрепа, като - отново за първи път - остана на трето място в изборната надпревара. Резултатите предизвикаха сеизмичен трус на „Позитано“20, като цялото Изпълнително бюро на БСП подаде оставка.

С изключение обаче на соцлидера Корнелия Нинова. Въпреки че след изборния крах е била призована от двама от членовете на соцръководството да се оттегли, тя заяви, че нямало да го направи.

Макар да е победител на вота обаче, и ГЕРБ търпи сериозен отлив, като най-вероятно ще има 20 депутати по-малко, отколкото в досегашния парламент. В 44-ото Народно събрание партията на Бойко Борисов имаше 95 парламентаристи.

Формацията, която се яви на вота в коалиция със СДС, е първа и в две трети от областите на страната, но в същото време сдава позиции в крепостта си София, търпейки загуби в два от трите столични многомандатни района.

В 23-ти и 24-ти МИР партията на Бойко Борисов е изместена от първото място от „Демократична България“. Така Борисов удържа победа в София само в 25-и МИР, където бе и водач на листа.

Пробив в една област и евентуална победа във втора пък отбелязва „Има такъв народ“. Партията взе Русе, като разликата между ИТН и ГЕРБ там е инфарктна - 111 гласа в полза на формацията на Слави Трифонов.

До последно се водеше и битка за Плевен между двете партии с постоянно променящ се резултат. Така кой точно бие там, ще стане ясно окончателно днес.
Четвъртите на вота - ДПС, удържат и трите области, в които бяха били на парламентарните избори през 2017 г. Движението е първо в Кърджали, Разград и Търговище.

Въпреки анонсите на социолозите в изборната нощ „Демократична България“ не успя да измести ДПС от четвъртото място и остава пета, като реално дължи гласовете за себе си предимно на вота в столицата и този в чужбина, където е втора по пуснати за нея бюлетини (виж вляво). Извън 23-ти и 24-ти МИР в останалата част от страната имат между 4-5 до 9 на сто подкрепа и са едва 4-5 до 6 сила в областта.

Изпадането на ВМРО от борда на следващия парламент предизвика нова лавина от прогнози дали ще може да бъде сформиран кабинет или не в рамките на 45-ото народно събрание. Социолозите считат, че най-вероятно ще се стигне до сформиране на правителство, но експертно.

Заявка, че партията му е готова да преговаря за сформиране на експертен кабинет, вече направи премиерът Бойко Борисов, който в изборната нощ посочи, че на страната й трябва стабилност и призова останалите влизащи в НС за консолидация.

„Аз ви предлагам мир, да сложим експертите, да поемем отговорност и да направим за България до декември максимални усилия, за да излезем от пандемията и да тръгнем нагоре“, призова той (заявката на лидера на ГЕРБ и на останалите лидери на формации, влизащи в следващия парламент, виж вдясно).

Към момента все още няма никаква яснота за позицията на „Има такъв народ“. Единственият пост, пуснат от лидера на партията Слави Трифонов, бе в неделя вечерта, когато обяви, че се е самоизолирал, защото проявява симптоми на коронавирус. Трифонов обяви също, че на изборите е спечелил суверенът - народът, и допълни: „Промяната е неизбежна“, но без да обясни в какъв точно аспект.

Ограниченията, локдауните и вечерните часове в чужбина не успяха да спънат активността на сънародниците ни зад граница. Рекордно голям брой наши гласуваха там, като дадените гласове се оказват 171 815, сочат данните в сайта на ЦИК. За сравнение, пак според сайта на Централната избирателна комисия през 2017 г. бюлетина зад граница са пуснали117 668 българи – т.е. с 30% по-малко.

Както се очакваше, вотът от чужбина допринесе за промени в класацията на партиите, като определи както второто, така и четвъртото място. Най-много гласове зад граница събра партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“. Бюлетина за нея са пуснали 52 317 наши сънародници, което прави 30,75% от общия резултат в чужбина.

Втори са „Демократична България“ със 17,56%. Общо 29 868 избиратели са дали вота си за нея. Трети се нареждат ДПС, които са получили 22 398 гласа, или 13,7%. Коалицията ГЕРБ/СДС е с 8,66%, или общо 14 725 гласа. БСП е получила едва 11 086 бюлетини в своя полза, което прави 6,52% от вота в чужбина, а шестите, класиращи се за участие в парламента - „Изправи се! Мутри вън!“, са с 4,24%.

Гласувалите за тях са съответно 7216 души. Отпадналата от следващото Народно събрание партия ВМРО взима само 1,58%, което се равнява на 2656 гласа.

Българите в чужбина изиграха важна роля в подредбата на партиите за 45-ото Народно събрание. Нашите сънародници гласуваха в рекорден брой секции - 464 в 69 държави. Подадените заявления за упражняване правото на вот бяха 87 000.

Една секция във Франция не отвори врати заради противоепидемични мерки. На някои места българите в чужбина не успяха да гласуват заради опашки пред избирателните секции. Както вече писахме, в неделния ден интересът зад граница беше засилен.

Дълги опашки от гласоподаватели се извиха в редица страни. Стотици българи се събраха пред секциите в Лондон, Мюнхен, Барселона, Мадрид, Хамбург, Бристол и др. В социалните мрежи наши сънародници в чужбина споделяха, че на места са чакали с часове, за да упражнят правото си на глас, пише "Монитор".

Коментари

Новини Варна