Кметът на Варна Иван Портних и министърът на икономиката Емил Караниколов участваха в работна среща на тема „Инвестиции за устойчив растеж – стратегия и развитие на Индустриална зона - Варна“.
Организатори на събитието са вестник "Строител", Областното представителство на Камара на строителите в България, със съдействието на Община Варна.
Сред гостите бяха още Антоанета Барес, изпълнителен директор на Национална компания „Индустриални зони“ ЕАД, Стоян Пасев – областен управител, Валентин Николов, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България, Пенко Стоянов, председател на областната структура, кметове от Варненска област и представители на строителния бранш.
По време на срещата беше представен проектът и общия устройствен план на Индустриална зона - Варна, която се изгражда съвместно с Община Аксаково. Тя е с обща площ от 10 000 дка, като се предвижда първият етап да обхване 750 дка.
„Основните фактори, които ни мотивираха да започнем развитие на индустриалната зона, са отличната логистика на терена – с бърз достъп до пристанище, летище, както и строителството на автомагистрала „Хемус“.
Ще използваме капитала от млади и образовани хора, генериран ежегодно от шестте университета в града, както и инвестиционния интерес от страна на IT сектора.
Индустриалната зона се вписва в цялостната ни визия за развитие на Варна като град на знанието, с повече растеж и интегриране между наука, образование, бизнес“, заяви по време на срещата кметът на Варна Иван Портних.
"В момент на пандемия, трябва да отчетем, че Варна има добри показатели, градът е в топ 5 по средна работна заплата в страната", заяви министър Караниколов.
Той подчерта, че целта е изграждането на модерна индустриална зона, в която да намерят място стратегически инвеститори с модерно производство. По думите му, до края на тази година може да бъде направена първа копка на зоната.
Министърът Караниколов посочи още, че вече е готов новият проектозакон за индустриалните зони, който ще стимулира инвеститорите, сроковете са съкратени максимално и отговарят на европейските регламенти.
Документът предстои да влезе в Министерския съвет, след това в комисиите и в парламента. Надявам се до месец- два да влезе в сила, допълни министърът.
„Новата Индустриална зона - Варна е изключително необходима. Готови сме с концепция за развитие на самия проект с начините за привличане на инвеститори, направени на базата на сериозни проучвания“, заяви Антоанета Барес.
Черно море

Късна емисия
България е сред страните, в които е най-трудно да се научиш да шофираш
Какво очаква зодиите на 31 октомври – съвети и малки изненади
Слънчева енергия от Космоса - бъдещето на глобалното електричество
Учени откриха, че почвата има памет
Метеороид с размерите на микровълнова печка прелетя рекордно близо до Земята
Квантовата връзка излиза в Космоса: Европа изстрелва спътника Eagle-1
Извънземните светове могат сами да произвеждат своята вода
Световноизвестен треньор отряза Лудогорец
Левски - ЦСКА, Лудогорец - ЦСКА 1948 за Купата на България?
Голяма промяна в ЦСКА: Кюстендилеца каза какво мисли
Дневен хороскоп за 31 октомври, петък
Лесно предястие: Рулца с пушена сьомга
Признаци на токсичната връзка: как да я разпознаем и как да се справим
Има ли връзка между метаболизма и сексуалната активност?
3 мистични билки, които се използват в медицината и днес
Стартира кампанията „Цената на красотата“ срещу рисковете от нерегламентирани естетични процедури
Хроничният стрес и зачатието – как кортизолът променя овулацията и сперматогенезата?
Японските автомобилни марки обмислят обратен внос от САЩ за Япония
Късна емисия
Гените на миграцията: как науката разчита движението на птиците
Изоставени луксозни коли бяха разграбени, след като се появиха в интернет
Слух или истина – имала ли е принцеса Даяна връзка с испански крал
Хелоуин хороскоп за всяка зодия
Коментари