IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Свят
08:36 | 29 март 2020
Обновен: 23:06 | 23 април 2024

От понеделник в Испания затягат контрола

Всички испанци, които не изпълняват жизненоважни за страната дейности, трябва да останат у дом

По материала работи: Пламен Янков
От понеделник в Испания затягат контрола

Испания затяга още повече  ограниченията си за излизане, предава DPA.
 

От понеделник нататък всички испанци, които не изпълняват жизненоважни за страната дейности, трябва да останат у дома.
 

"В този момент, когато наближаваме гребена на вълната, е време да засилим борбата", казв премиерът на иберийската страна Педро Санчес в събота вечер. „Следователно ще одобря една изключителна мярка тази неделя на извънредно заседание на кабинета, че всички несъществени работници трябва да останат вкъщи от понеделник, 30 март до 9 април".
 

Заплатите обаче трябва да продължат да се изплащат от 30 март до 9 април. Тази задължителна отпуска по-късно следва да бъде отработена. Кабинетът ще вземе подходящото решение в неделя.
 

За трета поредна събота Педро Санчес говори пред нацията от двореца "Ла Монклоа" в Мадрид, откакто бе наложено извънредното положение и настоя, че новите мерки са от решаващо значение за избягване на икономическа катастрофа.


„Идеята е някой, който работи на строителна площадка, от 30 март да не го прави, а вместо това ще получи платен отпуск. Това е съществена и необходима мярка и алтернатива на пълното задържане (lock down), за която експертите ни посъветваха, че ще  причини сериозна финансова вреда".
 

Само преди няколко дни испанското правителство отхвърли тази драстична мярка в италиански стил, аргументирайки се, че това ще затрудни рестартирането на икономиката.
 

Но в Испания броят на заразените с новия коронавирус и смъртните случаи продължават да нарастват и достигнаха нов връх в събота. Министерството на здравеопазването заяви, че 832 души са починали през последните 24 часа. До момента са регистрирани общо 5690 смъртни случая и повече от 72 000 заразени.
 

Повече от половината от заразените се лекуват в болници, 4575 от тях в отделения за интензивно лечение, които са достигнали границите на капацитета си.
 

Почти 10 000 медицински сестри и лекари са заразени. „Вирусът тества европейския проект. Европа не трябва да се проваля “, каза още Санчес.
 

Едва преди два дни Испания удължи карантината си заради коронавируса най-малко до 12 април. Страната, която е най-пострадалата от заразата в Европа след Италия, поведе „истинска война“ за осигуряването на медицински консумативи от нажежения китайски пазар, който според официални представители гъмжи от измами и спекулативни сделки.
 

Броят на починалите в Испания все още е доста под равнището в Италия от 7503 души, но напоследък расте по-бързо и се е увеличил десетократно, откакто Испания обяви извънредно положение на 14 март.
 

Правителството вярва, че намаляването на ежедневната мобилност ще доведе до по-голям спад на заразяването, което ще облекчи натиска върху здравната система.


Испанският премиер призна, че е имало моменти, когато се е чувствал напълно безпомощен пред кризата, но е убеден, че краткосрочната болка означава дългосрочна печалба.
 

"Още един ден е един  ден по-малко. Още един ден до победата и един по-малко, докато можем да се прегърнем. Това са много тежки дни, но те са решаващи, после ще имаме цял живот да си спомним, че в трудни времена Испания беше обединена ," каза още премиерът.
 

Педро Санчес също така изтъкна, че пандемията Covid-19 не е започнала в Европа, но европейците плащат цената.


„Европа не е създала този вирус, но е строго наказана и сега е епицентърът на коронавируса и затова Европейският съюз трябва да се справи с тези обстоятелства, той не може и не трябва да се проваля. Нуждаем се от доказателство за неговата ангажираност “, каза той. „Европа е бавна, но сигурна и призоваваме за мерки за улесняване на достъпа до здравно оборудване; обща киберсигурност и средства за репатриране на испанските граждани".
 

Бързото разпространение на вируса тества до границите системата за здравеопазване в цяла Европа. Мадрид създаде временна болница в основния конферентен център на испанската столица и използва ледена пързалка като временна морга.
 

В Мадрид, който е най-тежко засегнатата област в страната, катафалки продължават да пристигат на ледена пързалка в града, която беше превърната в импровизирана морга, след като властите съобщиха, че ресурсите на съществуващите са изчерпани.
 

Старческите домове, чиито възрастни обитатели са силно уязвими към заболяването, са пострадали особено тежко.


Анализ на радио мрежата Cadena Ser установи, че най-малко 397 обитатели на такива домове са починали от коронавирус, близо 10% от последните смъртни случаи в страната.
 

Кармен Флорес, ръководител на групата за защита на правата на пациентите „Защитник на пациента“, заяви, че броят „изглежда точен“ и призова здравното министерство да обяви свои данни. „Възрастните хора са изоставени по удивителен начин“, каза тя.


В Обединеното кралство, където премиерът Борис Джонсън се зарази с вируса, лондонският конгресен център Excel ще бъде преобразуван в болница и са предвидени нови центрове за лечение за Бирмингам и Манчестър.


Investor.bg


Четете още: Новият коронавирус вече е установен и в Света гора

Коментари

Новини Варна