Държавата вдигнала почти двойно някой от таксите в МУ-Варна

От медицинската Алма Матер алармират за проблема

Снимка: МУ - Варна

Снимка: МУ - Варна

Медицински университет - Варна излезе със становище срещу вдигането на такси за платеното обучение в медицинската Алма Матер. С измененията и допълненията на Закона за висшето образование, влезли в сила от 25.02.2020 година са увеличени таксите на студентите платена форма на обучение в университета. Така таксата за обучение срещу заплащане по специалност „Медицина" за учебната 2020/2021 г. се увеличава на 10 212 лв., което е с 3122 лв (или с близо 44%) повече от тази, при която са приети и се обучават студентите по тази специалност до момента. Повече за проблема четете в позицията на университета.

 

Публикуваме позицията на ръководството на МУ - Варна без редакторска намеса:

 

Увеличението на таксите на студентите платена форма на обучение не е по предложение на университета. То е базирано на измененията и допълненията на Закона за висшето образование, влезли в сила от 25.02.2020г (ЗИД на ЗВО, обн. в ДВ бр. 17 от 2020г), което регламентира променен начин на изчисляване размера на таксите за обучение срещу заплащане. С изменението на закона във формирането на таксата за платено обучение беше включен нов допълнителен показател „Комплексна оценка на качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда", който се формира на база на критерии, определени с ПМС № 328/30.11.2015г., отразяващи качество на обучението, акредитационна оценка, наукометрични показатели и реализация на дипломираните. Този показател е различен за различните професионални направление и специалности и за различните университети, определя се от Министерството на образованието и науката и се променя ежегодно. От това следва, че размерът на таксите за обучение срещу заплащане ще бъде различен в различните университети и за всяка следваща учебна година.

 

В резултат на направените изменения таксата за обучение срещу заплащане по специалност „Медицина" в Медицински университет – Варна за учебната 2020/2021 г. се увеличава на 10212 лв., което е с 3122 лв (с близо 44%) повече от тази, при която са приети и се обучават студентите по тази специалност до момента. За другите специалности, по които се обучават студенти срещу заплащане след придобито средно образование най-съществено е увеличението на годишната таксата по специалност „Фармация" – с 16% или с 1119 лева, „Дентална медицина" с 14% или с 942 лева, „Медицинска сестра" и специалностите в ОКС „професионален бакалавър по…" – с 14% или с 589 лева. Съгласно ЗВО, годишната такса се внася на две равни вноски в началото на всеки семестър. Има и специалности, за които годишната такса, изчислена по новата формула е в намален размер, например за специалност „Управление на здравните грижи", ОКС „бакалавър" намалението е с 16%.

 

След влизане на изменението на ЗВО, ръководството на университета, проявявайки разбиране към създадения проблем за студентите, приети при условията на значително по-ниски такси, и предвиждайки основателно социално напрежение сред тях, отправи запитване, включително и с две писмени предложения до МОН, относно легална възможност за запазване на таксата за обучение срещу заплащане на приетите вече студенти в размера, при който са започнали обучението си. Полученият отговор от МОН потвърди задължението на университета да приложи така нормативно определените такси и аргументира изменението в ЗВО с изравняване на цената на образователната услуга за студенти, обучавани с държавна субсидия и студенти в платена форма на обучение. Приемаме аргументацията на Министерството, намиращо за нецелесъобразно от държавната субсидия да бъдат заделяни средства за издръжка на обучението в платена форма, но и подкрепяме исканията на студентите, че това трябва да се приложи за новия прием студенти платено обучение – от 2020/2021г., които са информирани при какви условия започват обучението си и какви такси ще заплащат за образованието си, а не при студентите в заварено положение, които новата промяна поставя при условия на драстично по-високи такси. Допускаме, че за някои от тях повишените такси ще са непослни и ще доведат до невъзможност да продължат своето образование.

 

Освен разговорите с министъра на образованието и науката чрез видеоконферентна връзка още през месец Април и двете писма до МОН (през април и юни) проведохме поредица от срещи - със Студентски съвет (орган на защита на общите интереси на студентите от МУ – Варна), с Националното представителство на студентските съвети, както и с представители на студентите, обучаващи се срещу заплащане и с техни родители. На интернет страницата на университета предоставихме подробна информация за измененията на законодателството и нормативно наложения нов начин за определяне на таксите за платено обучение. В непрестанна комуникация сме с МОН, търсейки и разчитайки, че ще получим подкрепа относно регламентиране на легална възможност за решаване на проблема с драстично увеличените такси за платено обучение за студентите-медици в заварено положение. На 03.08.2020 г. изпратихме ново писмо до министъра на образованието и науката с конкретно предложение за възможност за намаляване на таксите, на което очакваме отговор.

 

Проявяваме пълно разбиране към създадения проблем и още от самото начало търсим възможност за неговото решаване. Подкрепяме студентите в платена форма на обучение в исканията им за запазване на условията, при които са приети. Всички наши студенти – независимо дали са обучавани с държавна субсидия или срещу заплащане са равностойни за нас и са изключително ценен човешки капитал, не само за университета, но и за страната. Прекъсване на образование на студенти – медици и отлив на студенти за обучение срещу заплащане е крайно нежелателно при нарастващата потребност от подготовка на медицински специалисти и тенденцията за съществено намаляване на държавния прием.

 

Разчитаме, че със съдействието на МОН ще се намери законова възможност за разрешаване на проблема.

 

Черно море

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата