Всеки трети с алергична хрема у нас е заплашен от бронхиална астма, алармират специалистите от диагностично-консултативния кабинет в Университетска болница „Свети Георги“ в Пловдив в началото на Световната седмица на алергиите, пише в.Труд. Тя се провежда от 2 до 8 април и нейната цел е да увеличи информираността на хората към заболяването, което все повече зачестява.Очакванията са, че до 2025 г. 50% процента от европейците ще страдат от някаква форма на алергия.
„Алергиите са отговор на имунната система срещу съставки, които нормално съществуват в околната среда. Живеем по начин, по който късаме връзката си с природата – 90% от времето си прекарваме в затворени помещения, използваме химия, нямаме контакт с естествената среда. Това е основната причина, която обяснява защо алергиите се увеличават с толкова висока честота. Не по-малко значение има замърсяването на околната среда. Например частиците дизелово гориво полепват по полените, а това променя състава им. Те стават изключително агресивни и много малко количество от тях е достатъчно да предизвикат оплаквания“, твърди алергологът д-р Силвия Новакова от УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив.
По това време на годината много хора страдат от кихане, зачервяване на очите, запушване на носа и сърбеж и смятат, че е започнала поредната настинка. Твърде вероятно е обаче това да са първите алергични симптоми, тъй като поленовият сезон вече започна, коментира д-р Новакова.
Според нея симптомите се повтарят в годините и започват с пика на съответния полен, към който човек е алергичен. През март са дърветата, през април – тревните и житните култури, след това са плевелите. Сезонът на алергиите е доста дълъг – започва в края на февруари и приключва септември-октомври.„Затова лечението трябва да започне още сега, а не когато се изявят силните симптоми. По този начин засегнатите ще могат да се справят сравнително добре в сезона, който е проблемен за тях. Ако се чака, съществува опасност от рязко влошаване качеството на живот с недоспиване, намалена работоспособност и невъзможност за извършване на ежедневните дейности. Най-големият риск обаче е от развитие на бронхиална астма. Той съществува при всеки трети-четвърти пациент с алергична хрема“, подчерта д-р Новакова.Тя е категорична, че алергиите се лекуват, особено тези към тревните полени и микрокърлежите, които са най-честите в България и Европа.
Четете още: Елен-рекордьор отстреляха в Тервел

Бобчева: Поскъпването на зоните в София е закъсняло, ще намали паразитния трафик
Спецов ще бъде принуден да се съобразява с препоръки при управлението на "Лукойл"?
Бюджет 2026 удря данъкоплатците и не е единственият възможен
Обискират деца на улицата без основание, докато голяма картина остава скрита
Луната се променя в реално време пред очите ни
Китай официално стартира програма за космически туризъм
Траекторията на междузвездната комета 3I/ATLAS е определена с рекордна точност
Не пропускайте да видите Леонидите тази вечер
Луис Суарес се изповяда за трудното си детство, миел е коли в Уругвай
Промениха програмата заради Левски
Сделката е близо: Пейка на Реал Мадрид отива във Франция
Кели Брук
5 лесни трика при висока кръвна захар
„Един наивник на средна възраст“ по Bulgaria ON AIR ще зарадва любителите на шпионски трилъри
Задължителни ястия за 21 ноември – Ден на семейството
Когато щастието се измерва в покупки – пазаруването като бягство от реалността
Настинката и замърсяването на въздуха – каква е връзката?
Тампони или превръзки – кое да изберем?
Има ли роля антимюлеровият хормон при жени, които не преминават асистирана репродукция?
Първо огнище на вируса Марбург в Етиопия – СЗО и Африканските здравни служби засилват контрола
Продажбите на електромобили процъфтяват в Южна Америка, но без Tesla
Китайска стартира космическия туризъм през 2026 г.
Ще превърне ли AI „незаменимите съкровища“ на Япония в AI каша?
Китайски SUV спечели 4 от най-престижните награди за дизайн
Крал Чарлз навърши 77 години в исторически замък и получи сладка изненада
Коментари