Зъбите са най-твърдото вещество в организма. Освен че са от основно значение за сдъвкването на храната, те играят и много важна роля в говора.
Предлагаме някои любопитни факти за тях..
Макар да се случва много рядко, не е невъзможно бебе да се роди със зъби. Има данни, че едно на всеки 2000 бебета се ражда с малки зъбки. Те често не са здрави, но биха могли да затруднят кърменето. Лекар или стоматолог може да ги отстрани, за да няма риск да паднат и новороденото да ги погълне или да нарани езика си.
Възрастните обикновено имат 32 зъба, включително и четирите мъдреца. Мъдреците обаче не израстват преди юношеството или дори в по-късен период („възрастта на мъдростта“), а при някои хора е възможно те въобще да не се появят.
Каква е истината за зъбите и захарта? Има значение кога се храним и консумираме напитки. По-добре е да хапваме сладки изкушения, заедно с основното хранене, тъй като тогава в устата се образуват по-големи количества слюнка. По този начин се „отмиват“ повече бактерии и захар от устната кухина.
Емайлът – тънкият външен слой на зъбите, е изключително твърд. Именно той е най-твърдото вещество в организма. Това не означава обаче, че не трябва да се грижим за него.
Киселините от някои храни и напитки могат да отслабят емайла и дори да го износят. Това може да повиши чувствителността на зъбите и да доведе до развитие на кариеси. Това, което консумираме, се отразява на целия организъм, включително и на зъбите. Карамел, бонбони, близалки, дори и сушените плодове, не са препоръчителни. Причината е, че те залепват по зъбите и могат да доведат до тяхната развала. Същото се случва и с мекия хляб.За закуска между храненията е препоръчително да изберем сирене, тъй като то помага за формирането на слюнка в устата и е с ниско съдържание на захар.
puls.bg
Четете още: Развалените зъби водят до затлъстяване
Коментари