Заради топлото време бездомните във Варна предпочитат улицата пред приюта

Въпреки че имат възможност да се възползват от топъл обяд и чисто легло, те не са готови да спазват правилата

Някои от бездомните си организират квартири около трафопостовете или под балконите на гражданите

Някои от бездомните си организират квартири около трафопостовете или под балконите на гражданите

Приютът за временно настаняване на бездомни и социално слаби лица във Варна има готовност да приюти изпаднали в нужда граждани на местната и на други общини. Това заяви за Медийна група „Черно море“ неговият управител Димитър Алатов. Структурата работи в координация с полицията, Бърза помощ, болниците, районните кметства и всички ресорни институции. Настаняваните получават възможност за пренощуване (легло, чаршафи) и топъл обяд. За жители на община Варна срокът за временно пребиваване е до 3 месеца, гостите от други места се подслоняват за седмица.

 

Проучване на Медийна група „Черно море“ показа, че бездомните по улиците на Варна са много и с различни съдби. Точният им брой не е известен, но общото, което ги свързва е улицата, а това, което ги отличава е отношението към живота под открито небе. Някои са попаднали там по принуда, но има и такива, които сами са избрали този начин на живот и отказват да бъдат настанени в приюта.

 

Дори когато с намесата на институциите и гражданите попаднат там, вместо да останат под покрив, бездомниците бягат, обикалят из града и просят милостиня. Някои от тях дори не са облечени в топли дрехи, за да се предпазят от студа. Предположенията на психолозите и социалните работници са, че тези хора просто не са свикнали да спазват правилата, които са наложени в центъра за временно настаняване и напускат. Това е начинът на живот, с който са свикнали и те се връщат към него.

 

Към момента в приюта във Варна са приети 60 – 65 души. От тях от двама от община Белослав, а останалите са местни. За периода ноември – януари са приети 15 лица, а новата година е преминала спокойно, защото времето засега е меко и няма форсмажорни обстоятелства, добави Димитър Алатов.

 

Нуждаещите се могат сами да ни потърсят, тук има социален работник, обработва им документите, а медицинско лице им преценява общото физическо състояние. Ако всичко е наред – приемаме ги и още на другия ден могат да се възползват от топлия обед, обясни още управителят на приюта.

 

Друг вариант за приемане е ако лицето е намерено в безпомощно състояние на улицата. Тогава се действа чрез Бърза помощ и полицията, първо се преценява от лекар дали може да бъде настанен в приют, или трябва да се хоспитализира. МВР пък прави справка за самоличността. Забелязал съм, че в този случай често попадаме на лица в лошо алкохолно състояние. На тях им отказваме прием.

 

При всички случаи обаче, настаняването става с изричното желание на нуждаещите се. Никой не може да ги задържи там против волята им.

 

Капацитетът на приюта е за 100 човека, като е налице възможност и за надвишаването му при влошени метеорологични условия през зимния сезон. Настанените лица трябва да могат сами да се обслужват в ежедневните си нужди и да са способни осъзнато да носят отговорност за действията си. В приюта се спазва Правилник за вътрешен ред. Домашен социален патронаж доставя храна по един път на ден в работните дни. Отоплението е от локалната парна инсталация на СУПЦ, което осигурява целодневно топла вода през отоплителния период на зимата.

 

Приютът е алтернативна форма на грижи с комплекс от социални услуги, чието качество предоставя възможност за насърчаване реинтегрирането на бездомните граждани, както и настаняването им в други социални институции предоставящи не временни, а дългосрочни социални услуги. Със съдействието на медицинска сестра и социален работник настанените граждани могат да си изберат личен лекар и да се регистрират в Борсата по труда, ако не са го сторили досега. Получават съдействие за да си подготвят документи необходими за явяване пред ТЕЛК и пенсиониране, издаване на лична карта и окомплектоването на друга документация свързана с държавните и общински институции, както и осъществяването на контакти с неправителствени организации.

 

Годишно обработваме около 350 – 400 молби за настаняване. При лошо време не се чака административния реда, а приемаме хората веднага. Повечето от идвалите при нас се социализират, единици се връщат отново, каза още Димитър Алатов.

 

БОРИС ПРОДАНОВ

Новини

Коментари

Новина на деня
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата