IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Общество
13:37 | 15 януари 2018
Обновен: 10:27 | 11 април 2024

Орнитолози броиха за 42-ри път птиците, които зимуват по Черноморието

Екипите от доброволци и експерти обхванаха над 2000 влажни зони по Черноморското крайбрежие и в цялата страна

По материала работи: Слав Велев
снимки: Пламен Гутинов

Екипи, съставени от орнитолози от Българското дружество за защита на птиците и от Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Варна се включиха в среднозимното преброяване, което се проведе в цялата страна. Двама са били представителите на РИОСВ в морската столица. Все още обаче е рано да се съобщят резултатите от последното преброяване, тъй като предстои анализиране на данните и обобщаване на цялата събрана информация, съобщиха от Регионалната инспекция във Варна.  

 

В продължение на три дни над 100 доброволци на БДЗП и експерти от държавни институции се включиха в мащабната инициатива за преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброяването продължи до неделя, 14 януари. Все още не са наблюдавани типичните северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например световно застрашените червеногуши гъски и големите белочели гъски, ледените и тръноопашатите потапници. Екипите от доброволци и експерти обхванаха над 2000 влажни зони по Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната, включително и в Източните Родопи. Среднозимното преброяване тази година се проведе у нас за 42-ри път.  „Тази зима ставаме свидетели на високи температури, необичайни за този период на годината – пролетно време през зимните месеци декември и януари. Това почти сигурно ще се отрази на броя на зимуващите водолюбиви птици у нас“, коментират дългогодишни участници в събитието от цялата страна.

 

В средата на януари миналата година, в същите тези места, имаше огромни концентрации на птици – над 400 000 големи белочели гъски, около 44 000 червеногуши гъски от общо установените близо 687 000 индивида от над 150 вида. В края на седмицата екипите от доброволци и експерти отново обхванаха над 2000 влажни зони по Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната. И този път участниците ще отчитат броя, вида и разпространението на птиците, както правят от 42 години насам. Резултатите ще дадат отговор на въпроса „Повече или по-малко са птиците в България през тази зима и какви са основните заплахи за тях?“

 

Данните, събрани по време на среднозимното преброяване на водолюбивите птици ще послужат и за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове. Преброяването на зимуващите водолюбиви птици е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. Провежда се в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Във всичките страни от Европа, Африка и Близкия Изток, където се осъществява преброяването, участват близо 15 000 експерти и доброволци. Партньори в преброяването в България тази година са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа „Балкани”, Българска орнитологична централа, Федерация „Зелени Балкани”, Фонд за дивата флора и фауна и ДПП „Персина“ – гр. Белене. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) също има съществена роля в осъществяването на преброяването, осигурявайки автомобили и експерти от своите регионални звена, които ще извършват и проверки за нарушение на Закона за лова. 

 

Четете още: ”Дейли мейл”: Варна е "Северна Венеция"

 

Коментари

Новини Варна