IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Свят
19:25 | 25 септември 2016
Обновен: 16:49 | 1 май 2024

Ирина Бокова връчи наградата „Човек на мира“ на съпругата на Ели Визел

Повече от десетки активисти, оцелели от Холокоста бяха почетени за приноса си за човешките права и правосъдието

По материала работи: Слав Велев
Ирина Бокова връчи наградата „Човек на мира“ на съпругата на Ели Визел

Ню Йорк. Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова връчи наградата „Човек на мира“ на вдовицата на Визел, Марион, в памет на съпруга й по време на официална церемония, домакинствана от ЮНЕСКО, в памет на героите на световната кампания срещу насилието и екстремизма в нюйоркския Музей на изкуствата „Метрополитън“. 

 

Повече от десетки активисти, оцелели от Холокоста бяха почетени за приноса си за човешките права и правосъдието. В своята реч Ирина Бокова заяви: „Днес повече от всякога съм убедена, че имаме нужда от нови герои, борещи се за ценностите и свободите, които ни правят това, което сме и за да се вдъхновим от примера на Визел. Събрахме се на това изумително място на знанието, за да се обединим пред лицето на трудностите, да издигнем заедно знамето на човешките права и достойнство, да застанем срещу варварството, срещу насилието, срещу екстремизма.“

 

Президентът на Световния еврейски конгрес (СЕК) Роналд С. Лаудер почете Ели Визел, оцелял от Холокоста и носител на носител на Нобелова награда. Бележитият журналист Улф Блицер влезе в ролята на церемониалмайстор на събитието. Като припомни посещението си в Аушвиц заедно с Визел преди над две десетилетия, Лаудер заяви: „Видях Аушвиц през очите на Ели и това преживяване завинаги промени начина, по който възприемам Холокоста. През онзи ден в Аушвиц до мен не стоеше човек, изпълнен с омраза или желание за отмъщение. До мен стоеше човек с може би най-тъжните очи и най-топлата усмивка, които някога бях виждал. До мен стоеше човек, силно решен да почете паметта на всички онези, които изгубихме, и същевременно да превърне тъгата в гласа на тези, които вече не могат да говорят.“

 

„Ели се зарече никога да не бъде безразличен към страданието. Ели Визел беше много неща – преживял Холокоста, учител, носител на Нобелова награда, учен. Той бе нашият морален компас, той беше човек. Нямаше да бъда президент на СЕК днес без уроците и дългогодишната му борба срещу безразличието,“ каза Лаудер. Равин Артур Шнайер, Кардинал Пиетро Паролин и д-р Али Гомаа получиха наградата „Междурелигиозно лидерство за мир и разбирателство“; наградата „Герои“ бе връчена на Емануел Джал, музикант, роден в Южен Судан, Надя Морад, язидска бежанка, избягала от Северен Ирак и настоящ посланик на добра воля, отговарящ за достойнството на жертвите на човешкия трафик към Службата за борба срещу наркотиците и престъпността на ООН, Николас Кристоф, колумнист в „Ню Йорк Таймс“, Абдихафид Юсуф Абди, кенийски съосновател на „Учители срещу насилието и екстремизма“, Турки Ал-Даклил, водещ журналист и медийна фигура в арабския свят, Серж и Беате Кларсфелд, които са отдали живота си на издирване на нацистки военни престъпници, студенти в Технологичен институт Рочестър и победители в „Международна P2P инициатива срещу екстремизма“ и Хафсат Мохамед, основател на нигерийската НПО Choice for Peace, Gender and Development („Избор за мир, пол и развитие“).

 

Китайският бизнесмен Ли Юндзюн получи специално признание за отдадеността си за съхраняването на културното наследство. Сред изтъкнатите говорители на събитието бяха Президентът на Музеят за изкуства „Метрополитън“ Даниел Вайс, музикантът Хърби Хенкок и хуманитарният активист и филантропист Мера Ганди.

 

 

 

24chasa.bg

 

 

Четете още   Американският посланик: България трябва да поддържа своите отношения с Русия

 

 

Коментари

Новини Варна