IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
21:33 | 19 юни 2019
Обновен: 13:15 | 21 май 2025

Обвиниха четирима служители на ГРУ на ДНР за свалянето на MH17 в Донбас

Съвместният разследващ екип планира да съди заподозрените в наказателен съд в Хага

По материала работи: Слав Велев
Обвиниха четирима служители на ГРУ на ДНР за свалянето на MH17 в Донбас

Международните разследващи от ръководения от Холандия Съвместен разследващ екип за свалянето на полет MH17 в Донбас обвиниха четирима, работили тогава за местното военно разузнаване (ГРУ), че са участвали в ракетната атака, при която беше свален самолетът на Malaysia Airlines през 2014 г., съобщават световните информационни агенции.

 

Игор Гиркин, Сергей Дубински, Олег Пулатов и Леонид Харченко са работели за ГРУ на сепаратистката Донецка народна република (ДНР) по време на атаката, изтъкнаха разследващите. Самопровъзгласилата се ДНР се поддържа политически и военно от Русия.

 

ГРУ на ДНР не е официално свързано с ГРУ (военното разузнаване) на Русия.

 

Гиркин, Дубински и Пулатов са руски граждани; Харченко е украинец.

 

Игор Гиркин (известен още като Стрелков) е бивш полковник от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), разкриха разследващите. Той е бил обявен за министър на отбраната на ДНР.

 

Смята се, че той е бил най-висшият военен офицер в Източна Украйна, който е бил в пряк контакт с Руската федерация. В изявление Гиркин каза: "Мога само да кажа, че милицията не е свалила боинга."

 

Сергей Дубински (известен като Хмурий), който е бил нает от руското ГРУ, е бил заместник на Гиркин и също е имал редовни контакти с Русия.

 

Олег Пулатов, известен с прякора Гюрза, е бивш войник от спецчастите на ГРУ, и е бил заместник-началник на ГРУ в ДНР.

 

Украинецът Леонид Харченко няма военен бекграунд, но е ръководил бойно подразделение като командир в Източна Украйна.

 

"Разследването подозира Гиркин, Дубински, Пулатов и Харченко, че са изиграли значителна роля в смъртта на 298 невинни граждани", подчерта прокурор Фред Вестербеке.

 

Съвместният разследващ екип планира да съди заподозрените в наказателен съд в Хага, като стартът на делото ще е на 9 март 2020 г.

 

За да могат мъжете да бъдат съдени лично, те трябва дотогава да бъдат арестувани, което най-вероятно ще се окаже трудно. Разследващият екип уточни, че имената на четиримата обвинени ще бъдат добавени към списъците с издирвани лица по целия свят.

 

Разследващите казаха, че ще поискат от правителствата на Русия и Украйна да сътрудничат с тяхното разследване.

 

Полет MH17 на Malaysia Airlines се разби в поле в раздираната от война Източна Украйна на 17 юли 2014 г., след като беше ударен от ракета, изстреляна от произведен в Русия зенитно-ракетен комплекс "Бук".

 

Разследващите добавиха, че разполагат с "доказателства, че Русия е осигурила ракетната установка".

 

Самолетът Boeing 777 изпълняваше полет от Амстердам за Куала Лумпур, като падна с 298 души на борда. Нямаше оцелели. Най-много от загиналите пътници бяха граждани на Холандия. Според официалната информация на самолета е имало 193 холандци, 43 граждани на Малайзия, 38 австралийци, 12 индонезийци, 10 британци и един гражданин на Нова Зеландия.

 

Мястото на катастрофата беше край град Донецк, който тогава (и досега) е контролиран от проруски сепаратисти, сражаващи се за отцепване от Украйна.

 

 

В предварителен доклад, публикуван през миналия май, разследващите посочиха, че ракетата е дошла от 53-та противоракетна бригада на руската армия, базирана в Курск, град близо до руско-украинската граница.

 

Те посочиха отличителни белези върху възстановени фрагменти от ракета в подкрепа на тяхното заключение.

 

Разследващите показаха кадри от установката "Бук", влизаща от Русия в Украйна преди атаката, и връщаща се в Русия след атаката.

 

Русия многократно отрече участието си в нападението.

 

Руското военно министерство обяви миналия септември, че имало доказателства, че ракетата е била изстреляна от украинските сили, и че предварителният доклад на разследването бил "фактически неточен по няколко точки".

 

news.bg

Коментари

Новини Варна