IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
16:22 | 20 октомври 2016
Обновен: 00:32 | 16 май 2025

Пушенето и пиенето са причина за туморите в устната кухина

Червени петна и незарастващи афти са ранните симптоми, които трябва да ни подскажат да посетим специалист

По материала работи: Борис Проданов
Пушенето и пиенето са причина за туморите в устната кухина

Най-честите злокачествени тумори на главата и шията бяха предмет на проведената пресконференция на „Мултидисциплинарни онкологични разговори и екстракти“ ( МОРЕ ), по инициатива на Българско онкологично научно дружество, Онкологична болница – Варна и Медицински университет – Варна, под егидата на община Варна.

 

 

Тютюнопушенето, алкохола и лошата орална хигиена са посочени като основни причинители на туморите в устната кухина, от които годишно заболяват около 600 души, като броят сред мъжете е по-голям – това заявиха по време на седмото издание на МОРЕ специалистите по хирургия, лъчетерапия и лекарствена онкология.
 

 

„Туморите на глава и шия не са чести заболявания, заяви доц. д-р Димитър Калев – председател на организационния комитет и ръководител на Направление медицинска онкология и лъчетерапия, но поради своята локализация са трудни за диагностициране и лечение, тъй като симптомите често наподобяват настинка. Особено важно е съвременно, комплексно действие и най- висша компетентност от страна на специалистите в тази специфична област.“ 
 

 

Заболеваемостта за България е 22ма души на 100 000 и не се отличава особено от общата заболеваемост в Европа, която е 21 на 100 000 души. По-важен е другият показател, според който годишната преживяемост за Европа е 75 %, а в България не надвишава 50% и това се дължи основно на късното диагностициране на болните у нас.
 

 

В България при 70-80% от случаите диагнозата се поставя във 3-4 стадий, каза проф. д-р Татяна Хаджиева – лъчетерапевт, и допълни, че докато при първите два стадия лечението може да се проведе само с лъчетерапия и да доведе до пълно излекуване, то при напреднал стадий вече е необходима и хирургична намеса. А колкото по-напреднал е стадия на заболяването, толкова намаляват и шансовете за преживяемост.
 

 

„Важна за поставянето на ранна диагноза е хибридната образна диагностика и благодарение на нея се надявам скоро да стопим съществуващата разлика на преживяемост спрямо Европа, заяви проф. д-р Ирена Костадинова – нуклеарен медик,  и добави, че през последните две години всички ръководни кадри в нашата страна, от които зависи това, са помогнали България да се сдобие с тези хибридни скенери, което от своя страна ще подпомогне ранното откриване на заболяването.“
 

 

„Проблемът с пациентите до голяма степен е и културен, заяви в своето изказване доц. д-р Юлиян Рангачев – онкологичен оториноларинголог,  и пациента много рядко и много късно отива на лекар. Много от пациентите отказват да бъдат оперирани докато все още е рано, не се доверяват на лекарите, търсят информация в интернет и в следващ момент се връщат, но вече в напреднал стадий. Широко разпространено сред българските пациенти е лечението с алтернативна медицина, билкарство, знахарство и други подобни“– завърши доц. Рангачев.
 

 

Всички специалисти бяха единодушни в твърдението, че на българския пациент му е необходима по-висока здравна култура и по-добра осведоменост.

 

 

Мариана Стойкова

 

Коментари

Новини Варна