До 300 лв. глоба за офшорките за всеки декар земя

До 300 лв. глоба за офшорките за всеки декар земя

До 300 лв. глоба за офшорките за всеки декар земя

До 300 лв. глоба за офшорките за всеки декар земя

Офшорките, които не се разделят със земята си до Коледа, ще плащат между 100 лева и 300 лева глоба за всеки декар нива. Това предвижда нова предложение за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи. Промяната е внесена на 30-и май от Светла Бъчварова, председател на постоянната парламентарна комисия по земеделието и храните и група народни представители, пише "24 часа".
Ако офшорните компании не се разделят със земеделската земя, областните управители ще започнат дасанкционират тези дружества от 1 януари 2015 г. Предвидените санкции в законопроекта са в размер на 100 лв. за всеки декар земеделска земя. В случай, че санкционираното дружество продължава да притежава земеделски земи, санкцията се увеличава трикратно, т.е. по 300 лв. за всеки декар земеделска земя.
По този начин дружествата, които са притежавани от офшорни компании и които са собственици на земеделски земи, ще трябва да продадат собствеността си в най-кратки срокове, ако искат да не понесат сериозни загуби. По размер те могат да надхвърлят дори и стойността на притежаваното от тях имущество. Предложените санкции се отнасят и за всички акционерни дружества, които са издали акции на приносител.
С предвидените санкции в закона за неспазване на забраната за притежаване на земеделски земи от компании, чиято собственост е скрита в офшорни зони, се затваря целият кръг от разпоредби, които правят ефективна въведената в средата на май 2014 г. забрана. Законът предвижда събраните от санкциите суми да влизат в бюджета на Министерството на земеделието и храните.
Областните управители ще получат постоянен безплатен достъп до имотния регистър, за да правят проверки за собствеността върху нивите на офшорните компании. мотния регистър. На тях ще бъде дадена и възможност да получават конкретна информация от търговския регистър (Агенцията по вписванията) за българските юридически лица, чиито собственици са офшорни компании. Очаква се този механизъм на междуинституционално сътрудничество да се изработи в Министерският съвет с приемането на промени в Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
Промените в закона би следвало да стопират скритата спекулативна дейност на редица „инвеститори", които досега инвестираха в земеделска земя като средство за изпиране на финансови средства с неясен, а понякога и престъпен произход. Така се гарантира, че земята ще бъде в ръцете на тези, които наистина имат намерението да я стопанисват. На практика земеделците си връщат земята чрез тези промени.

Коментари

Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата