Днес почитаме светите равноапостоли Константин и Елена

Днес почитаме светите равноапостоли Константин и Елена

Днес почитаме светите равноапостоли Константин и Елена

Днес почитаме светите равноапостоли Константин и Елена

Българската православна църква чества на 21 май светите равноапостоли - император Константин и майка му Елена. Именно Константин премества столицата на Римската империя от Рим във Византия и новият столичен град е кръстен Константинопол в негова чест. Но не с това ще се запомни царуването на императора. През 313 година, макар и некръстен, той обявява свободата на християнската вяра. Това е бил един от първите му укази, а документът всъщност проповядва пълна веротърпимост – на езичниците оставил правото да извършват своите обреди, а на християните – свободно да почитат своя Бог.

Император Константин благоговее пред знамението на Кръста Господен. Той изпитва желание да го открие, но счита себе си за недостоен, тъй като като воин е пролял много кръв. Константин моли своята майката - Елена, живяла благочестиво, да отиде в Светите земи и да открие кръста, на който е разпънат Христос. Облечена в скромни дрехи и сливайки се с тълпата, Елена поела своя път на изток в своето поклонение към Бог. И успява със своята мисия да открие Кръста Господен. Според някои твърдения Елена е родена в София (Сердика) през 250-та година. 

Народните чествания на празника в България са нееднозначни. Св. св. Константин и Елена на много места в страната се почитат с нестинарски танци. Наклаждат се големи огньове, а мъже и жени танцуват върху горящите въглени.

Православната църква не признава този обичай, а напротив – дори и го преследва. Макар и танцуващите да държат икона на св. св. Константин и Елена в ръцете си, те са наричани "обладани от дявола".

Съществува забраната на 21 май – Св. св. Константин и Елена за всякакъв вид дейност както земеделска, така и домашна. Това смята главният асистент в Института за етнология и фолклористика в Етнографския музей към БАН Елена Водинчар. „Хората, най вече на този ден, спазват една забрана – не копаят в градината, не работят нищо, защото се страхуват от градушката. Вярва се, че Св. Елена носи градушката в ръкава си и поради тази причина на този ден хората вардят, както се казва от народът. Денят на Св. Св. Константин и Елена е определен като хаталия или лош, мръсен ден. Всичко е свързано с това, че ако хората работят на този ден то непосредствено ще ги застигне някаква беда и Св. Константин и Св. Елена ще ги накажат – ще им изпратят градушка, която може да побие реколтата или да избухне някакъв пожар и да изгорят нивите на полето. Има всякакви вярвания, но предимно са свързани със страха от силата, която притежават тази светица и този светец. В Странджа се вярва, че Св. Елена е сестра на Св. Илия и поради тази причина, ако се работи на този ден ще вали дъжд и може да има голяма градушка.”, каза Водинчар.
„В Добруджа и Софийско празникът е известен, откъм християнската страна, че това е християнски празник, който се отбелязва от християнската православната църква в България, че на този ден има богослужение в църквата, което е характерно за всички райони. Народната страна на празника е развита повече в районите на Югоизточна България – Странджа, Сакар, в централната част на страната”, допълни Елена Водинчар.

Днес да почерпят всички които носят имената Константин, Константина, Костадин, Костадинка, Коста, Елена, Елка, Елин, Еленко, Илона!

Черно море

Коментари

Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата