IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Начало
15:15 | 10 октомври 2014
Обновен: 07:57 | 25 април 2024

Поемаме борбата със "син език" на Балканите

Поемаме борбата със "син език" на Балканите

По материала работи: manager
Поемаме борбата със "син език" на Балканите

България поема координациятата в борбата със „Син език“ на Балканския полуостров. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Марина Бракалова на проведената среща на експерти от Главна дирекция „САНКО” на ЕК с представители на браншови организации и експерти от Министерството на земеделието, съобщиха от ведомството, цитирани от dnes.bg.

„Европа разчита на България да има водеща роля по отношение на борбата с разпространението на заболяването „син език“ в района, доколкото то се разпространи в почти всички държави на Балканския полуостров“, каза Бракалова.

Според нея мерките, които се взимат на национално ниво и не са координирани със съседните държави, не могат да доведат до адекватна борба със заболяването и ограничение на разпространението му. „Мерките, които страната ни ще вземе, са от изключително значение не само за нас, но и за страните от района, както и за все още незасегнатите страни в ЕС”, посочи тя.

Планът на Министерството на земеделието за борба със заболяването включва тотална ваксинация на поголовието от преживни животни в страната. Самата процедура ще се извърши след края на зимния сезон, когато преносителите на заболяването все още не са активни.

За да бъдат ваксинирани, всички животни трябва да са здрави и обезпаразитени, поради което е необходимо до пролетта изключително стриктно да се спазват практиките за обезпаразитяване и съблюдаване на всички необходими мероприятия за биобезопасност на животните.

Във връзка с изразени опасения от страна на животновъдните организации, че ваксинацията на животните ще попречи на търговията през пролетта, експертите от ЕК уточниха, че съгласно протоколите на ваксините, с които те работят, три седмици след първата ваксина се поставя втора, като една седмица след втората, животното се счита за здраво, и няма ограничение за търговия с него в рамките на ЕС

 

 

Коментари

Новини Варна