Варна °
fallback
Начало
11:20 | 24 май 2018
Обновен: 08:29 | 9 май 2025

20% от българите с гъбички по ноктите

Разпространението на болестта продължава от месец до година

По материала работи: Слав Велев

Гъбички по ноктите е едно от често срещаните и много упорити заболявания. Докато преди процентът на заболелите варира от 3 до 5%, то сега той достига до 20%.

 

Гъбичките представляват вид инфекция, която лесно прониква през порестата структура на нокътя или през рани по кожата около него. „Те са няколко вида, като към тях се причисляват и т.нар. плесени и дрожди. Най-общо това са микроорганизми, близки до растенията. Произвеждат спори, които са необходими за размножаването на гъбичките. Тези спори се разнасят на разстояние от вятъра, с водата, въздуха, или остават в почвата. Попадат върху нашата кожа при контакта със заразените предмети, води, почва“, обяснява дерматологът Дияна Дянкова. Именно тогава започва и активното размножаване на спорите, последвано от почвата на гъбични заболявания. Инфекция може да промени вида на ноктите до неузнаваемост. Болестта в повечето случаи

 

започва от краката и първо обхваща един до два нокътя.

 

„Най-често в единия ъгъл на засегнатия нокът се появява жълтеникава, сивкава, кафеникава, зеленикава или дори бяла ивица. Постепенно се обхваща по-голяма част от нокътя, той губи прозрачност, удебелява се, под него се натрупват мъртви клетки, които се изронват с неприятен мирис. Нокътя може изцяло да се отлепи, което е болезнено и ангажира кожата и костта под него“, казва д-р Дянкова. Процесът от заразяването до засягането на повече от един нокът е бавен, той може да трае месеци, дори и години, казват специалистите. Инфекцията може да засегне не само ноктите на стъпалата, но и на ръцете. Появата им от своя страна води до ред рискове.

 

Ако болестта засегне околната кожа, може да се получи оток който да бъде придружен с болки в околонокътната тъкан. В случай че са засегнати ноктите на ръцете последиците могат да бъдат много по-големи от чувство на естетичен дискомфорт. Реален е рискът от предаване на инфекцията в професионалното и битовото обкръжение.“Хората, които страдат от гъбички не трябва да работят в хранително или здравно заведение, преди да се излекуват, защото освен, че могат да я пренесат, могат и да влошат болестта. Днес се знае, че гъбичките могат да са причина и за алергия под формата на кожен обрив или дихателни проблеми“, казва д-р Дянкова. С напредване на възрастта се увеличава и рискът от развитието на болестта. Причината за това е нарушеното кръвообращение и по-бавното подновяване на тъканите. Рисковите места за зараза са много - басейни, физкултурни салони, сауни, съблекални, общи бани в обществени сгради. Причината е, че

 

 гъбичките се развиват изключително добре при топлина и влага.

 

„При наличието на благоприятни условия гъбичките се отслояват с клетките от епидермиса на болните и се разнасят върху повече хора. Специално плесените, намиращи се в почвата, попадат в кожата при работа с пръст или ходене бос. Не е невъзможно да се случи и заразяване при маникюр и педикюр, при мерене на обувки, вече многократно премервани от други“, обяснява дерматологът. Гъбички можем да хванем и ако имаме предразположеност към това. Освен това някои общи заболявания могат да снижат имунитета, което също е предпоставка за заразяване.

 

 Ако страдаме от диабет, съдови проблеми или студени крайници също възможността да се инфектираме се увеличава.

 

Дерматолозите съветват да обръщаме внимание на ежедневните си дейности, защото те също могат да допринесат за появата им. Трябва да внимаваме да не притискаме пръстите си с тесни или твърди обувки. Важно е да внимаваме и за неволни удари по ходилата, измръзвания на крайниците, запарване на краката от синтетични и непроветриви обувки и чорапи. Носенето на предпазни или спортни обувки продължително време също е рисков фактор. Хигиенните навици също имат съществено значение. За да се предпазим не е нужно много – трябва да спазваме изрядна лична хигиена, особено ако професията, която упражняваме е рискова за развитието им (здравеопазване и хранителна индустрия). Използването на индивидуални кърпи, чехли, нокторезачки е задължително. При рязане на ноктите е важно да внимаваме да не ги нараним. Обувките, които носим, трябва да са проветриви. Не всяка промяна във вида на ноктите обаче се дължи на гъбички.

 

monitor.bg

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback