Варна °
fallback
Начало
16:06 | 12 ноември 2018
Обновен: 07:00 | 6 май 2025

Защо настинките все по-често прерастват в пневмонии?

Какво предизвиква едно от най-смъртоносните заболявания и какви са методите за предпазване

По материала работи: Борис Проданов

Пневмонията е остра инфекция на белия дроб, като най-често заболяването се причинява от бактерии. Според статистиката всяка година в световен мащаб приблизително 450 млн. души се разболяват от пневмония, което е около 7 % от населението. Смъртните случаи също не са малко - близо 4 млн. от заболелите. Цифрите сами по себе си говорят за сериозността на заболяването.

 

Чисто вирусните пневмонии са редки в сравнение с бактериалните. Вирусите обаче отварят пътя на бактериите  и не са редки пневмониите със смесен причинител, разкри  в сутрешния блок на телевизия „Черно море“ с водещ Иван Барбов д-р Дарина Митева, пневмолог от клиниката по пневмология и фтизиатрия към МБАЛ "Св. Марина" във Варна.

 

Като основен причинител сред вирусните инфекции д-р Митева посочи грипа, като отбеляза и косвената роля на замърсения въздух в големите градове.

 

„Само по себе си замърсяването на въздуха не може да предизвика пневмония, но е фактор, тъй като намалява имунната защита на белите дробове. Замърсителите снижават имунитета и правят дихателните пътища по-чувствителни на вирусите и бактериите. Особено чувствителни са малките деца, бременните жени, възрастните хора и пациентите с хронични заболявания“, уточни д-р Митева и отбеляза, че тютюнопушенето също не е за подценяване, тъй като при пушачите инфекциите се срещат по-често.

 

По нейни думи най-податливи на пневмонии са деца до 1- и до 5-годишна възраст, както и възрастните хора над 65 години. Симптомите, характерни за болестта, са кашлица, болки в гърдите, а на по-късен етап и задух. Налице са и общи симптоми като повишена температура, втрисане, общо неразположение, ставно-мускулни болки и главоболие. „Важно е да се отбележи, че при даден пациент може да доминира само повишената температура. При възрастните хора може да няма повишена температура, а на преден план да излязат прояви от страна на нарушение на съзнанието като объркване, неадекватно поведение, загуба на апетит. Това може да замъгли клиничната картина и да забави диагнозата“, поясни д-р Митева.

 

Съвсем тиха пневмония без клинични прояви не съществува, добави тя и предупреди, че е твърде опасно пневмонията да бъде карана накрак, тъй като заболяването може да доведе до редица усложнения. „При една тежка и не навреме лекувана пневмония може да се стигне до образуване на белодробен абсцес, както и развитие на дихателна недостатъчност, която при особено тежките случаи може да прогресира до степен да изисква апаратна вентилация. В тези случаи смъртността е доста висока“, каза д-р Митева.

 

От основно значение за превенция на заболяването са профилактиката и ранната диагностика, посочи докторът, уточнявайки, че профилактиката всъщност включва профилактика против грипа, като противогрипните ваксини за рисковите групи не бива да се подценяват. Правилното хранене и разходките на открито за общо укрепване на организма са мерките, към които всеки може да се придържа, за да се предпази от болестта.  

 

Мариана Стойкова

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback