IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Начало
11:36 | 31 октомври 2015
Обновен: 16:08 | 9 май 2025

Защо кризата в Португалия е заплаха за демокрациите в Европа?

Последната политическа криза в Южна Европа е поредният удар за демокрациите в еврозоната

По материала работи: Деян Михайлов
Защо кризата в Португалия е заплаха за демокрациите в Европа?

На 4 октомври управляващата консервативна коалиция, която управлява Португалия от 4 години изгуби парламентарното си мнозинство, припомня Telegraph.

Дясноцентристкият алианс, воден от министър-председателя Педро Пасош Коелю, ръководи прилагането на един от най-тежките пакети с ограничителни мерки в еврозоната след спасителен заем за 78 млрд. долара през 2011 г. Сегашните управляващи все пак се оказаха най-печелившата партия с 36,8% от гласовете, но пък изгубиха 17 места и парламентарното си мнозинство в процеса.

На второ място бе основната опозиция на социалистите, водена от Антонио Коста. Коста, умерен политик, който подкрепя членството на Португалия в еврозоната, спечели 32,4% от гласовете. Резултатът бе разочароващ, но не и катастрофален за бившия кмет на Лисабон, който макар и с малко водеше в предизборните проучвания.

Но евроскептичните партии срещу строгите икономии вляво – радикалния Ляв блок (понякога описван като „СИРИЗА на Португалия“) и комунистическата партия срещу еврото, се оказаха с изненадващо голяма подкрепа. Общо те спечелиха 18,5% от гласовете.

Въпреки неубедителния резултат изборите показаха цялостно недоволство от доминиращите португалски сили в подкрепа на строгите мерки и спасителния заем (включително социалистите).

Резултатите от изборите показват и вероятно продължаване на дясноцентристко правителство на малцинството, водено от Пасош Коелю.

За да може обаче което и да е ново правителство да приложи болезнените реформи, искани от ЕС, министър-председателят ще се нуждае от подкрепата на опозицията в парламента.

Коста обеща, че никога няма да се обърне към консерваторите. Вместо това, след седмици на политически преговори, той постигна историческо коалиционно споразумение с радикалния Ляв блок и комунистите, за да оформи работещо политическо мнозинство от малко под 51%.

Трите основни партии вляво успяха да оставят настрана междупартийните си боричкания, за да се обявят като единственото правителство, което може да гарантира политическа стабилност в Португалия.

Въпреки че се обвързва с твърдите евроскептични комунисти, Коста обещава да не предава проевропейските си принципи и да се придържа към строгите фискални цели, наложени от бившите кредитори на Португалия от Брюксел.

Левият алианс обаче решително застава срещу строгите икономии. Политиките му вероятно ще застрашат фискалната консолидация на дясноцентристите и ще отровят връзката между Португалия и Брюксел, казват анализаторите.

„Минималната заплата вероятно ще нарасне, допълнителни корекции на системата за социална отговорност вероятно ще бъдат отхвърлени, както ще се случи и с допълнителна либерализация на трудовия пазар или намаляване на данъчното бреме“, отбелязва Федерико Санти от Eurasia Group.

Това може да доведе до „потенциално значително влошаване на фискалните сметки, което да задейства горчива политическа битка в Европейската комисия по целевите дефицити“, казва Санти.

Левият алианс на Коста не бе избран да формира ново правителство от държавния глава на Португалия – президента Анибал Каваку Силва.

В съответствие с дългогодишния конституционен режим на страната президентът покани министър-председателя Пасос Коелю – лидер на най-голямата партия, да образува правителство на малцинството. Назначаването все още се нуждае от ратификация от парламента.

Последвалото обяснение на президента обаче провокира призиви за конституционни промени. Той заяви, че в 40-те години демокрация на страната нито едно правителство до момента не е разчитало на подкрепата на антиевропейски сили, обявявайки това за най-лошия момент за радикална промяна в основите на демокрация. „След като приложихме възмездна програма за финансова подкрепа, която доведе до тежки жертви, мой дълг е, в рамките на конституционните ми права, да направя всичко възможно, за да спра изпращането на погрешни сигнали към финансовите институции, инвеститорите и пазарите“, каза той.

Представяйки решението си като взето в името на страната – т.е. защита на правителствения кабинет от антиевропейски сили, президентът Каваку Силва ефективно не допусна левия алианс и Коста до властта.

Не е изненадващо, че неговата позиция окуражи радикалните леви страни на Португалия. Сега те обещават да свалят правителството с вот на доверие през следващата седмица.

Решението на президента постави Португалия в безпрецедентен конституционен проблем.

Дясноцентристите не са в позиция да формират ново правителство, а Пасош Коелю вероятно ще трябва да подаде оставка през следващите няколко дни. Междувременно левият алианс остава единствената алтернативна коалиция, но позицията на Каваку Силва означава, че той няма да назначи социалиста Коста за министър-председател от страх за активиране на антиевропейски сили в страната.

Събитията се усложняват допълнително от факта, че мандатът на президента ще изтече през януари. Според португалските изборни правила в страната не може да има нови избори в рамките на шест месеца след предишен вот.

Изправени пред политически вакуум, управлението трябва да бъде поето от служебно правителство докато не се организират нови парламентарни избори през март. Но дори това решение ще доведе до „безпрецедентно“ разтягане на конституционния мандат на президента, казва Санти от Eurasia Group.

Президентът сега може „да се въздържи от определянето на нови премиер, запазвайки правителството на Пасош Коелю, което да се грижи за ежедневните административни задължения без обаче да има властта да прокарва ново законодателство“, добавя той.

Преди изборите през този месец Португалия се смяташе за изключение сред страните от южното Средиземноморие заради видната липса на популистко движение срещу строгите мерки за разлика от Подемос в Испания и СИРИЗА в Гърция.

Примерното португалско правителство се смяташе за „повече Тройка от Тройката“ заради ревностното прилагане на драконовските съкращения на разходите и повишаването на данъците в опит да се омилостивят кредиторите. Сегашната политическа криза е пореден пример за организация, предприемаща превантивни мерки, за да защити страната от дестабилизиращите политически и пазарни сили, които заплашват бъдещето ѝ.

За разлика от налагането на технократски правителства в Италия и Гърция, Брюксел не оставя свой отпечатък в случващото се в Португалия. Сегашната криза в страната е създадена изцяло от собствения ѝ политическия елит, но тя има дълбоки последствия за демокрацията в останалите страни от еврозоната. Тя вече предизвика безпокойство в съседна Испания, където също предстоят избори през декември. „Не харесвам случващото се в Португалия“, заяви изнервеният Мариано Рахой в понеделник.

По ирония на съдбата много наблюдатели отбелязват, че Левият алианс на Коста не прилича изобщо на плашилото, обрисувано от президента Каваку Силва. Неговата непримиримост обаче може да подхрани точно антиевропейските сили, които го държат буден нощем.

investor.bg

 

 

Коментари

Новини Варна