НАП събра над 3 млрд. лв. повече за година

Бюджет 2022 ще бъде внесен в НС до края на януари, обеща Асен Василев

НАП събра над 3 млрд. лв. повече за година

Общо 28,2 милиарда лева са постъпленията в Националната агенция за приходите през 2021 година, което е със 778 млн. лв. над планираното и с над 3,2 млрд. лв. повече от предходната 2020 г.

Запазва се ръстът на доброволно спазване на данъчното и осигурително законодателство от страна на бизнеса и гражданите, като постъпленията в хазната също устойчиво нарастват.

През 2021 година приходите за централния бюджет възлизат общо на 16,5 млрд. лв., което с близо 15% повече от предходната 2020 г. От тях над 8,3 млрд. лв. са постъпленията от данък добавена стойност, които са и с най-висок ръст в сравнение с миналата година – над 900 млн. лв., отчитат от НАП.

Над 3,2 млрд. лв. са платени от бизнеса за корпоративни данъци, а 4,2 млрд. лв. са от данък върху доходите на физически лица, което е с 15,7% повече в сравнение с 2020 г.

Общият размер на приходите от осигурителни вноски е 11,7 млрд. лв., като от тях 7 млрд. лв. са за държавно обществено осигуряване, 3 млрд. лв. – за здравноосигурителни вноски и 1,7 млрд. лв. – за допълнително задължително пенсионно осигуряване. Ръстът в приходите от осигурителни вноски надвишава 10 % спрямо предходната година.

„Измина още една трудна година в извънредна епидемична обстановка. Но въпреки трудностите, бизнесът и гражданите продължиха да спазват коректно своите задължения, като НАП отчита увеличен ръст на доброволно деклариране и плащане. Това до голяма степен се дължи на партньорския подход и липсата на натиск от страна на приходната агенция. Благодаря на колегите за усилията и постигнатото. Високата събираемост е добра новина както за бюджета, така и за цялото общество“, каза по повод рекордните постъпления в НАП изпълнителният директор на агенцията Румен Спецов.

В момента работим усилено по бюджета за годината, очакваме до края на януари той да бъде внесен в НС. Това каза в първия си за годината брифинг заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, предаде БНТ.

В рамките на месец февруари е реалистично парламентът да приеме бюджета, убеден е Василев. Всички параметри ще бъдат представени публично, когато бъде представен бюджетът.

След 10-15 дни се очаква да започне публичното обсъждане на Бюджет 2022, каза още финансовият министър.

"Бюджетът ще бъде със сравнително малко заложени политики, защото министрите не са готови с новите политики, спрямо коалиционното споразумение, където има решение в средата на годината да се направи актуализация на този бюджет, където да бъдат заложени всички политики за 2022, както за 2023 и 2024 г.", каза той.

Василев обясни, че още по време на коалиционните разговори се е взело решение да има актуализация на бюджета за 2022 г. по една проста причина:

"Няма как ново правителство с 4 годишна програма да направи програмата за 2 седмици, една от които Коледа и Нова година и тази програма да бъде остойностена и заложена в бюджета за 2022. Поради тази причина се взе решение анализите, изготвянето на програмата и нейното остойностяване да се направят в първото полугодие на 2022 г., след това да се направи актуализация, където да залегнат тези политики. Не виждам какъв е проблемът да има такава актуализация. Това е най-прозрачният начин тези пари да се изхарчат", каза финансовият министър.

По думите му завършваме годината с бюджетен дефицит от 3%, което с 0.6% по-малко от предвидения в актуализацията и с почти 1% по-малко от предвидения в оригиналния бюджет на 2021 г.

Това се дължи основно на по-високи приходи. За 2021 г. имаме със 7,9 млрд. по-високи приходи от консолидираната фискална програма от приходите, реализирани през 2020 г.

Разходната част на бюджета беше вдигната два пъти. Веднъж при актуализацията с 2.5 млрд, като средствата отидоха да подпомагане на пенсионерите, социално подпомагане, подпомагане на бизнеса и допълнителни средства за медиците на първа линия. Отделно с решение на НС допълнително 1.2 млрд. бяха разпределени за добавки за пенсиите от 60 лв. и за енергийни помощи.

Бяха направени и няколко преструктурирания в енергийни помощи и за ваксинирането на възрастните хора.

По отношение на Плана за възстановяване Асен Василев заяви, че вървят разговорите с ЕК. Уточнение са позициите но ниво енергетика, където има най-много работа. Очаква се в средата на януари да има версия, която да работи за Брюксел и за българската енергетика.

За малкия и среден бизнес правителството прави безпрецедентна програма за енергийно подпомагане. Общата стойност на тази програма ще бъде над 1.5 млрд. лева. От тях към момента са разплатени 450 млн. лв, което е за всички бизнеси.

"Не очакваме вълна от фалити. Това го чувахме миналата година и не се случи. Не мисля, че ще се случи и тази година", каза той.

Ще има и помощ за битовите потребители във връзка с високите цени на природния газ.

Василев добави още, че е разработена амбициозна програма за редица инфраструктурни
обекти - изграждането на мостове над Дунав, тунели под Стара планина, завършване на АМ „Струма” и „Черно море”, както и редица пътни отсечки. Общата стойност е над 12 млрд. лева, като идеята е програмата да бъде реализирана през следващите четири години.

Правителството предвижда изцяло нов модел на пенсионната система до 2030 година, допълни още финансовият министър.

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата