IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
България
18:32 | 23 май 2015
Обновен: 10:26 | 24 април 2024

Розоберът е пред провал, работниците искали двойно заплащане

Бюрата по труда не могат да осигурят берачи, собствениците на розови масиви предлагат бонуси

По материала работи: Слав Велев
Розоберът е пред провал, работниците искали двойно заплащане

В страната на розите, розоберът е пред провал. Защо в Карловската долина няма работна ръка, разказва репортаж на Нова телевизия, цитиран от fbr.bg. Въпреки високата безработица в региона, бюрата по труда не могат да осигурят берачи, защото тази година работниците поискали двойно по-високо заплащане, за да влязат в розовите масиви. Производителите вече се надпреварват с бонуси, за да наемат хора.
 

В разгара на розобера производителите в Карловската долина водят люта борба за работна ръка. Иван Чиков има 60 декара рози в село Климент. За да привлече берачи, е принуден да дава бонуси.
 

„Това, което даваме на работниците като бонуси е някаква закуска с кафе или безалкохолно. Когато се наложи да закъснеем след 11 часа даваме и някакъв обяд- сандвич или нещо, което да може да ги подкрепи”, обясни розопроизводителят Иван Чиков.
 

За да прибере реколтата, Иван търси работници чак от Троян и Пазарджик. Готов е да поеме и пътните им. Надницата на берачите тази година е 70 стотинки за килограм набран цвят, което е с 10 стотинки повече от миналата година.
 

Цветан изкарва по 20 лева на ден от брането на рози. Така издържа семейството си, което е с две малки деца. „С тези пари отиваме купуваме ядене. За нищо не стигат”, казва берачът на рози Цветан Димитров.
 

„Да изкараме колкото за прехраната. Безрабoтни хора. Да изкараме 5-10 лева. Колкото да оцелеем. Борба за живот”, споделя берачът на рози Росен Иванов.
 

В розовите масиви срещаме деветокласничката Катина от Сопот. От няколко дни не ходи на училище, защото от 5 сутринта е на полето, за да изкара пари за вкъщи, а и за да има и за джобни.
 

Нито един от сезонните работници обаче не иска да подписва трудов договор. Предпочита да работи нелегално и да получава пари на ръка.
 

С 10 дни по-късно започна тази година прибирането на розовия цвят. Основната причина за това е по-влажната и по-студената пролет. „Тази година очакваме  30%  по-малко реколта за съжаление, защото самата година е наистина по-лоша специално за розовия цвят”, казва розопроизводителят Иван Чиков.
 

Заради по-ниските добиви тази година, изкупната цена на килограм рози стигна 2.80, а на световните борси килограм розово масло се търгува за рекордните 7 000 евро.

Очаква се тази година България да изнесе около 2 тона розово масло за Германия, Франция и Швейцария. За да се получи само един литър розово масло са необходими цели 3 тона розов цвят.

Коментари

Новини Варна