IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 15°
България
11:40 | 19 януари 2023
Обновен: 02:27 | 25 април 2024

Фотоволтаици на покрива – как съседите делят тока, какви ще са сметките?

Поставяме соларни панели 14 дни, след като уведомим общината

По материала работи: Слав Велев
Фотоволтаици на покрива – как съседите делят тока, какви ще са сметките?

Снимката е илюстративна/АРХИВ

Съседите в една жилищна сграда ще могат да поставят общи соларни панели на покрива на блока и да си делят получената от тях електроенергия, която ще се приспада от сметките на всеки потребител, след като сключат договор с електроразпределителното дружество. Ако решат да ползват тока само за собствени нужди, съседите няма да дължат пари за това, че ползват мрежата на електроразпределителното дружество. Това е записано в проект за промени на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), които са внесени от Министерски съвет в парламента, пише "Труд".

Комшиите ще имат право да произвеждат и съхраняват електрическа енергия от фотоволтаици и други възобновяеми източници, да инсталират технологии за съхранението на тази енергия и да продават излишните количества. За да се случи по-лесно това, държавата ще има ангажимент да осигури възможност за ползване на ВЕИ от всички клиенти, включително и на социално уязвимите, да премахне регулаторните пречки това да се случи, да улесни достъпа до финансиране и да въведе допълнителни стимули.

Хората, които искат да инсталират соларни панели на блока или къщата си, вече няма да имат нужда от строително разрешение, за да го направят за мощности до 100 мегавата. Те ще подават уведомление до местните власти и, ако до 14 дни не им бъде забранено, ще действа принципът на мълчаливото съгласие. За поставяне на ВЕИ в урбанизирани територии, включително и на покриви или в дворове на къщи, няма да се изисква ОВОС, пише още в проекта.

Инсталациите ще могат да бъдат управлявани и от външни фирми, без те да се считат за потребители на енергия от собствено ВЕИ. Освен това хората, които искат да ползват ВЕИ, могат да се сдружават и в общности, които заедно да произвеждат и да си преразпределят електроенергията от обща инсталирана мощност, не само на блокове, но и на общи терени например, гласят промените. По този начин група от хора може да се възползва от възобновяеми източници, инсталирани на терен, собственост на един от тях, в случай, че са инвестирали заедно в инсталацията, без да се налага да си препродават енергия помежду си.

Целта на законопроекта е до 2030 г. делът на ВЕИ в енергийния микс на страната да е минимум 27 на сто. Приемането на нормативния акт е и един от ангажиментите, които страната ни трябва да изпълни, за да получи финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост.

За проектите, които са включени в разрешените зони, няма да се изисква оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие.

Министерският съвет ще приеме План за определяне на зони за изграждане на обекти за производство на енергия от възобновяеми източници - вятърни, фотоволтаични и водни електрически централи, гласят предложени от кабинета промени в ЗЕВИ. При изготвянето на Плана приоритетно като места, подходящи за инсталиране на подобни мощности, ще посочват терени, които не са плодородни и не могат да се използват в селското стопанство, покриви и фасади на сгради, площи със съществуваща транспортна инфраструктура, зони за паркиране, площадки за отпадъци, промишлени зони, индустриални паркове, кариери, изкуствени водни басейни и резервоари, урбанизирани територии. В същото време се предвижда това да е забранено или поне силно ограничено в природни защитени зони и морски територии, в които поставянето на ВЕИ би попречило на стопанския риболов.

В сектор транспорт се предвижда увеличаване на използването на биогорива от ново поколение за постигане на най-малко 1 на сто и 3,5 на сто дял на биогоривата от ново поколение в крайното потребление на енергия в сектор транспорт през 2025 г. и 2030 г.

Коментари

Антонина Цочева Цоче ( преди 1 година )
..."Хората, които искат да инсталират соларни панели на блока или къщата си, вече няма да имат нужда от строително разрешение, за да го направят за мощности до 100 мегавата"Прецизирайте си информацията... 100 мегавата???
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Новини Варна