Снимка: БДЗП
Стартира кампанията „Ние броим врабчетата“ в Световния ден на врабчето. На 20-и март всяка година хора от цял свят отправят поглед към една любима и близка до домовете ни птица – врабчето. На този ден Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) дава старт и на кампанията „Ние броим врабчетата“.
Световният ден на врабчето се чества вече 13 години и обръща внимание на тревожната тенденция в популациите на видовете врабчета по света. В редица големи европейски градове врабчетата са намалели драстично или дори са изчезнали напълно. Причините за това са презастрояването, водещо до липса на достатъчно зелени площи, замърсяването на въздуха, употребата на пестициди в селското стопанство, нарастването на шума в градовете и др. Птиците са индикатор за случващото се в природата, а врабчетата, като градски птици, са показател за това, което се случва със средата, в която и ние живеем. Ако условията за живот в градовете са неблагоприятни за птиците в тях, значи вредят и на нас – хората.
През 2022 г. БДЗП представи резултатите от 19-годишно проучване на широкоразпространените видове птици в България. Домашното врабче отново е в категорията на намаляващите видове с 51% спад в популацията от началото на отчитането през 2005 г. досега. Кампанията „Ние броим врабчетата“ ще се проведе за седма поредна година, за да помогне в установяването на трайните тенденции в популациите на видовете врабчета у нас, както и на причините за тези тенденции.
Миналата година стотици доброволци от цялата страна преброиха 5204 врабчета. Тази година броенето ще се проведе на 22 април. В хода на тазгодишната кампания „Ние броим врабчетата“ от БДЗП са подготвили и много изненади за участниците, които ще бъдат обявявани на страницата във Facebook!
Врабчето живее близо до човека повече от 10 000 години. За много от нас то е първата птица, която опознаваме и обикваме и ни помага да се свържем с природата и дивия свят. В България се срещат пет вида врабчета. Най-разпространеното и най-добре познатото в нашето ежедневие е домашното врабче. По селата и сред природата се срещат полското врабче, скалното, испанското и италианското.
Световният ден на врабчето се провежда за пръв път през 2010 г. по инициатива на Дружеството „Природа завинаги“ в Индия.
Кампанията „Ние броим врабчетата“ се организира в рамките на проект „Осъществяване на схемата за мониторинг на обикновените видове птици, като част от Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие“, финансиран от Предприятие за Управление на дейности по опазване на околната среда.

Петиция срещу насилието над животни след като шофьор прегази куче в София
Рецепта от тефтера на баба: Ябълков сладкиш
Ритуали за сбъдване на желания за всяка зодия на 11.11
Коледа и Нова година 2025: 12 почивни дни с два дни отпуск заради еврото
Има ли вода на спътника на Сатурн – Енцелад
Бактериите могат да се превърнат в питателна храна за бъдещите мисии до Марс
Следи от извънземни може да бъдат открити близо до Земята
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Ливърпул е изправен пред много тежка битка
Звезда на Челси заряза Аржентина
Джокович каза дали излиза в пенсия
Радост в Спартак Варна, клубът изчисти дълговете към НАП
Топ 5 билки за имунната система през есента
„Ефектът“ предизвика дълги аплодисменти на премиерата в София
Хитри начини да освежите стая за по-малко от 200 лева
Протеинов рап с пилешко и зеленчуци
Може ли да се лекува нарцисизъм?
Кога е време за първия очен преглед на детето?
#ItTakesATeam новата инициатива на EMA обединява Европа в борбата с недостига на лекарства
Косопадът през есента – причини и решения
Крипторазпродажбите изтриха почти целия ръст на пазарната капитализация тази година
Потребителската кошница поскъпна с 2 лв. за седмица
Как изкуството гради доверие между България и Северна Македония
Седаните, които имат шанс да изкарат най-дълго
Достоен заместник на баща си – принц Джордж застана до Кейт Мидълтън за важен кралски дебют
Хейли Бийбър събра погледите по бански
Коментари