IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
България
08:00 | 1 април 2024
Обновен: 14:30 | 14 октомври 2024

Oтбелязваме Деня на шегата

Православната църква почита паметта на преподобната Мария Египетска и на свети Аврамий Българин

По материала работи: Слав Велев
Oтбелязваме Деня на шегата

Снимка: iStock

Датата 1 април е определена за Ден на хумора, шегата и лъжата. Празникът е международен, а в България е свързан с различни суеверия, като например това, че за да имате късмет през цялата година, трябва да излъжете поне веднъж днес и вас да ви излъже някой, но това трябва да стане до обед. И както Чудомир обичал да казва: "Най-празният от нашите дни е този, в който не сме се засмели нито веднъж", така че весел 1-ви април! 

Априлските шеги в т.н. "Ден на глупака" по света са годишна традиция и за най-голямата търсачка, която обаче явно не изповядва Чудомировия принцип. При настоящата ситуация в света интернет компанията ще остане сериозна, става ясно от имейл до служителите на маркетинговия директор. "Нашата основна цел сега е да помогнем на хората, така че нека запазим шегите за следващия април, който несъмнено ще бъде много по-ярък“, посочва маркетинговият директор на компанията Лорейн Тухил. Усилията на корпорацията за борба с коронавируса не се ограничават само до отказ от шегите на 1 април. Компанията обяви, че ще инвестира 800 милиона долара в подкрепа на малкия и среден бизнес, вкл. предоставяне на рекламни субсидии, дарения, заеми и други облекчения.

Съвсем не на шега 1 април 1916 г. е денят, който изчезва от българската история. Тази дата става известна, като изчезналият ден в България, когато през 1916 година посредством закон се взима решението след 31 март 1916 г. да не следва 1 април, а 14 април 1916 г. Това се дължи на приемането на Грегорианския календар, заради необходимостта България да унифицира календара си с този на своя военен съюзник Германия.

След тридневни спорове законът за въвеждане на Григорянския календар е приет на 14 март 1916 г. (понеделник) от 17-тото народно събрание. Обнародван е на 21-ви март, а промяната е вписана в неговия член 1 (от общо 6). Още в началото на закона обаче присъства парадокс, който законодателят не е съумял да избегне. Законът започва с думите „От първий априлъ“ 1916-а г., а това означава, че законодателят се е позовал на дата, която няма да съществува. Въпреки че България официално приема Григорианския календар през 1916 г., Православната църква в страната продължава да се води от Юлиянския календар чак до 1968 г. От този момент църковните празници променят своите дати и започват да се празнуват по новия стил, а подвижните празници, като Възкресение Христово и всички свързани с него празници, се честват според Юлиянския календар т.е. по стар стил.

На 1 април православната църква паметта на преподобната Мария Египетска и на свети Аврамий Българин. Днес имен ден празнуват всички, носещи името Аврам, което от еврейски означава баща на мнозина. Честит празник!

Света Мария е родена в Египет и живяла през VI век. На петнадесет години напуснала бащиния си дом и се отдала на порочен живот, изцяло предадена на греха. Подтиквана от своята порочност, тя се качила на кораб, на който пътували поклонници за Йерусалим, като се опитвала да ги съблазни. А когато пристигнали в светия град, заедно с поклонниците и Мария се отправила към храма на Божи гроб, за да се поклони на Христовия кръст. Там, пред входа на храма, настъпил прелом в нейния живот, когато невидима сила не й позволила да влезе в храма. В този миг в нея заговорила съвестта и тя с ужас осъзнала цялата мерзост на своя порочен живот.

Покаяла се от дълбините на душата си и като видяла иконата на света Богородица над входа на храма, Мария паднала по очи и с горещи сълзи на разкаяние молила Божията майка да се застъпи за нея пред божествения си Син, като обещала да не греши повече. Сърдечната й молитва била чута и тя свободно влязла в храма, където се поклонила на Господния кръст. В това духовно настроение Мария излязла от храма и се отправила към Йорданската пустиня, където в пост, молитва и въздържание прекарала целия си живот. Тя живяла 47 години без подслон в страшната пустиня между диви зверове, хранела се оскъдно с треви и корени, но придобила Божията благодат, която от велика грешница я извисила до светица.

Свети Аврамий бил от волжките българи, по вяра мюсюлманин. Живял през XII-XIII век и търгувал с жито в големите руски градове. В град Владимир той се запознал с християнската вяра и се покръстил. Но когато се върнал в родината си, бил принуждаван да се отрече от новата си вяра. А понеже твърдо отказал, бил много измъчван и накрая убит на 1 април 1229 г.

На 1-ви април отбелязваме още Международния ден на птиците, който се празнува по цял свят още от 1906 г. Птиците нещо което обичаме и на което се възхищаваме още от най-дълбока древност. На тях дължим някои от най-използваните човешки изобретения, като крилата и формата на летящите ни машини, циповете на дрехите, които използваме всеки ден, птиците стоят и в основата на цялата наука аеродинамика.

Коментари

Новини Варна