IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
България
08:25 | 2 юли 2015
Обновен: 13:42 | 17 април 2024

Расте броят на донорите у нас

Над 1000 души в страната чакат за трансплантация

По материала работи: Деян Михайлов
Расте броят на донорите у нас

От много ниско ниво на донорство през последните две години, сега се наблюдава увеличение - в страната се повишава броят на българите, които даряват, отбеляза в интервю за БТА изпълнителният директор на Агенцията по трансплантации д-р Марияна Симеонова.

По данни на Агенцията през миналата година в страната са извършени общо 79 трансплантации. Най-многобройни са бъбречните трансплантации /общо 56 от трупен и жив донор/, следвани от чернодробните, които са 18, и сърдечните, които са 4.

От началото на тази година до момента в страната са извършени нови 36 трансплантации, като отново най-многобройни са бъбречните, следвани от чернодробните и сърдечни трансплантации. За сравнение през 2012 година общият брой на извършените трансплантации в страната е бил 19.

Над 1000 души в страната чакат за трансплантация. Това е нормално, когато е имало много ниска честота на донорство и трансплантации. Системата за трансплантации беше застрашена, както знаете преди две години тя беше почти на нула, коментира още Симеонова. И отново двете причини, които бяха изтъквани са, че хората в България не даряват и лекарите не работят, но мисля че и двете са опровергани, смята тя.

Хората даряват, искат информация, лекарите работят и искат подкрепа. Защото анестезиолозите-реаниматори останаха малко, заминават в чужбина, където трудът им е оценен. Това е най-тежкият труд и най-високо оцененият като заплата във всяка държава, в която съм била, подчерта Симеонова.

В една донорска ситуация от началото до края участват над 100 човека, от тях 50 са пряко ангажирани с нея, обясни Симеонова. По тази причина хората могат да бъдат спокойни, че злоупотреба няма как се случи, че донорство е възможно само след мозъчна смърт, разказа тя и поясни, че има случаи дори при съгласие за донорство да не се стигне до трансплантация, защото може да има противопоказание за донорство.

Симеонова обясни, че процентът на пациенти с мозъчна смърт е много малък - от 2 до 7 на сто от починалите в реанимация. Това не е състояние, което може да се предизвика изкуствено. Много е важно да се знае, че е мит, че ако не се лекува болният - той ще се доведе до мозъчна смърт и по този начин ще стане донор, обясни Симеонова.

Коментари

Новини Варна