IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
07:30 | 14 февруари 2025
Обновен: 02:55 | 30 април 2025

Празнуваме Деня на лозаря и Деня на влюбените

14 февруари - Свети Трифон и професионален празник на археолозите

По материала работи: Слав Велев
Празнуваме Деня на лозаря и Деня на влюбените

Днешният 14 февруари обединява много празници. В българския народен календар по традиция отбелязваме 14 февруари като ден на Свети Трифон /по стар стил/. Днес у нас традиционно празнуват лозари, соколари, градинари и кръчмари, въпреки че в наши дни Православната църква почита паметта на Св. Трифон 1 февруари.

В последните години на 14 февруари отбелязваме и един нетрадиционен за българския календар празник – Денят на влюбените или Свети Валентин. За него се знае, че датира още от времето на Римската империя. Доста по-късно, през 1537 г. английският крал Хенри VII официално обявил датата 14 февруари за празника на Св. Валентин. В днешно време, на този ден влюбени от цял свят си подаряват нещо, за да засвидетелстват любовта си един към друг.

Важно е да отбележим, че православните българи с имената Валентин, Валентина и техните производни празнуват имен ден не днес, а на 10 февруари, когато църквата почита паметта на Св. великомъченица Валентина.

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва да се отбелязва на 1 февруари по стар стил. 

Според българския обичай в празничния ден селските стопани излизат на полето и зарязват няколко пръчки, поливат корените на лозата с вино и благославят: "Колкото капки, толкоз коли грозде". Кулминацията на празника е избирането на "цар на лозята" - обикновено това е някой добър стопанин, който се смята за късметлия, за да може по време на неговото "царуване" да се роди обилен плод.

Днес от 12 часа фолклорна група "Авлига" с диригент Петя Димитрова към варненското читалище "Просвета 1927" в кв. Аспарухово ще гостува на село Звездица, където с колегите им от местнотъо народно читалище "Димо Цонков" ще възпроизведат ритуала за Трифон Зарезан, на лозов масив край селото. 

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градина в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина.

 „Зарязване на лоза“ в Етнографския комплекс в Каварна ще се проведе от 10.00 ч. Съорганизатори са Община Каварна и Историческия музей в града. В програмата ще участват певческите групи към Пенсионерски клуб „Радка Чаушева“ – „ Добруджанка“, „ Жарава“ и „Шевица“ с ръководител Ивайло Василев и Христо Маринов – акордеонист. Многогодишната лоза в двора, ще бъде зарязана от зам.-кмета на общината Митко Недев и Царя на Виното – Ивайло Василев. 

На 14 февруари не пропускаме да поздравяваме и археолозите, с Деня на археолога, тези, които ни разкриват страниците и на този празник чрез множество разкопки. Разкрития за производство на вино има и в „резервата „Яйлата“, скалния манастир край Тюленово и в местността Чалабурун и курорта Русалка“ от д-р Боян Тотев, Исторически музей гр.Добрич.

Професионалният празник на археолозите се отбелязва се от 1971 г. по инициатива на тогавашния състав на Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ).Всяка година на този ден в Националния археологически институт с музей при БАН се открива изложба с експонати и фотоси на най-важните открития от предходната година.

Коментари

Новини Варна