Регионален исторически музей - Варна/Снимка: АРХИВ
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите. Решението е взето през 1977 г. на провелата се в Москва, Русия, Генерална асамблея на Международния съвет на музеите (ИКОМ). Датата е избрана по предложение на българската делегация: „Всяка делегация си беше намислила своя дата, свързана с национален или международен празник, и страстно я защитаваше – спомня си инж. Александър Вълчев, директор на Националния политехнически музей, член на ИКОМ и негов председател в периода 2005-2011 г.
„Ние бяхме решили да предложим 24 май. Но после ни хрумна, че за да се спогодим с другите делегации, по-добре да заложим на неутрална дата. И понеже срещата беше на 18 май, предложихме тя да стане световен ден на музеите“, спомня си инж. Вълчев пред в. „24 часа“ през 1999 г.
Международният ден на музеите има за цел да предаде посланието, че „Музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство, сътрудничество и мир между народите“.
18 май е професионален празник на работещите в зоологическите градини на територията на цялата страна. Денят на българските зоопаркове се чества от 2008 г. насам и обичайно в този ден се организират прояви по случай празника. Такива ще има днес и във Варенския зоопарк.
Под мотото „Предай нататък – спомена, светлината, подкрепата“ ще премине Денят на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, който се отбелязва на 18 май. В цялата страна ще се проведат възпоменателни и информационни събития, посветени на загиналите от СПИН и на хората, които живеят с ХИВ в България, информират от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Това е третият от общо четирите етапа, в които се провежда ежегодно Националната АНТИСПИН кампания на Министерството на здравеопазването, Националния център по обществено здраве и анализи, Регионалните здравни инспекции и Българския Червен кръст.
Основното послание, което медиците отправят е, че ХИВ не е присъда, а пациентите в България имат достъп до най-съвременното лечение.
„Ако преди 30 години, пациентите с ХИВ инфекция са приемали по 15-20 таблетки дневно, съвременните режими при над 85% от пациентите са еднотаблеткови - т.е. в една таблетка дневно е включен цялостният антиретровирусен режим“, каза началникът на Клиниката по вирусни хепатити, чревни инфекции и придобита имунна недостатъчност към Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров“ проф. д-р Нина Янчева, цитирана в съобщението.
От миналата година министерството чрез Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България 2021-2025 г. разшири обхвата на подкрепата към хората, живеещи с ХИВ/СПИН. Това се случва чрез осигуряване на достъп до консултация с психолог за всеки пациент, проследяван в специализирано отделение, посочват от министерството.
От началото на годината в страната са доказани 113 случая на ХИВ инфекция. Данни за новорегистрираните случаи на ХИВ вече се публикуват в седмичния бюлетин на Националния център по заразни и паразитни болести с цел повишаване на информираността и проследимост на епидемичната ситуация.
Министерството на здравеопазването осигурява безплатно лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус. Лечението се провежда в пет специализирани болници у нас, като лечебните заведения са описани на интернет страницата на министерството.
Според данни на министерството през миналата година у нас са регистрирани 284 нови случая на ХИВ. От регистрираните случаи 78,2% са мъже, а най-много са случаите на вирусоносители във възрастовата група 30-39 г. – 32%.