Снимката е илюстративна: АРХИВ
Смениха областния управител на Добрич. Живко Желязков е назначен за временно изпълняващ длъжността. Това решиха не днешното си заседание министрите на Росен Желязков. Дават близо 10 млн. лв. за оборудване и камери в пощите, които стават чейндж бюра, гласувана още от кабинета.
Вижте всички решения на Министерски съвет от днес:
Живко Желязков е назначен за временно изпълняващ длъжността областен управител на област Добрич
Министерският съвет прие решение за освобождаване на Румен Русев от длъжността областен управител на област Добрич. Русев е освободен по негово искане. До назначаването на титуляр поста поема настоящият заместник областен управител Живко Желязков.
9,5 млн. лв. получават „Български пощи“ за оборудване и видеонаблюдение в станциите, в които ще се обменят левове в евро
„Български пощи“ ЕАД получават 9,5 лв. за осигуряване на специализирано оборудване и за системи за видеонаблюдение във връзка с предстоящата обмяна на каса в пощенски станции на банкноти и монети от левове в евро.
Дружеството обяви обществени поръчки, за да изпълни навреме задълженията си за извършване на услугата от общ икономически интерес. За доставката на лампи детектори и на вакуумиращи машини вече са сключени договори на стойност съответно 125 125 лв. и 64 800 лв.
Поръчката за „Доставка на сканиращи устройства за лични карти и паспорти - безжични баркод четци“ е публикувана в системата за електронни обществени поръчки ЦАИС ЕОП. Прогнозната стойност е 910 000 лв. Процедурите за доставка на чували за ценни пратки, както и на полиетиленови пликове за ценни пратки, са на етап разглеждане и оценка на офертите на участниците. Прогнозните стойности са съответно 64 000 лв. и 64 500 лв.
Предвижда се и доставка и монтаж на системи за видеонаблюдение в обекти на „Български пощи“ ЕАД, които ще извършват превалутиране на парични средства като прогнозната стойност е 5,6 млн. лв.
Средствата се предоставят по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2025 г., което дава възможност на дружеството да проведе необходимите процедури по Закона за обществените поръчки.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията
Министерският съвет одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2025 г. за Национална компания „Железопътна инфраструктура“ в размер на 238 489 000 лв. за финансиране на дейности по договори за строително-монтажни дейности за проекти с европейско и национално финансиране, по които дружеството е Бенефициент/Възложител.
Средствата са предвидени за поетапно разплащане на вече сключени договори и гарантиране изпълнението на поетите ангажименти за развитие на „основната“ и „разширената“ TEN-T мрежа, както и програмите за изграждането, поддържането, ремонта, развитието и експлоатацията на железопътната инфраструктура.
Разплащанията касаят извършени строително-монтажни дейности за периода от 3-то тримесечие на 2021 г. до 2-ро тримесечие на 2024 г. включително.
Одобрени са средства за задължителен капитален ремонт на самолет Falcon 2000 на Държавния авиационен оператор
Правителството одобри допълнителни капиталови разходи по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2025 г. Средствата, в размер на 2 933 745 лева, ще бъдат предоставени на Държавния авиационен оператор за извършването на капитално възстановителен ремонт на самолет Falcon 2000 LZ OOI.
Самолет Falcon 2000 LZ-OOI е произведен през 2001 г. По изисквания на производителя на 24- тата година от експлоатацията трябва да бъде извършен задължителен капитално възстановителен ремонт. Неизпълнението на техническото обслужване води до загуба на летателна годност на самолета и спирането му от експлоатация.
Правителството одобри проект на Спогодба за въздушни съобщения между България и Монголия като основа за водене на преговори
Кабинетът одобри проект на Спогодба за въздушни съобщения между България и Монголия, като основа за водене на преговори.
Към момента няма директни редовни въздушни превози между двете страни. Проектът на Спогодба създава необходимата правна основа за двустранното сътрудничество в областта на въздушния транспорт.
Спогодбата ще съдейства за увеличаване броя на пътниците и товарите, намаляване на цените на самолетните билети по въздушни линии с реална конкуренция, увеличаване на приходите в инфраструктурата, свързана с въздушния транспорт и стимулиране на туристическия сектор.
България и Монголия ще подпишат спогодба за международни автомобилни превози на пътници и товари
Министерският съвет одобри проект на Спогодба между България и Монголия за международни автомобилни превози на пътници и товари.
Спогодбата е първата между двете държави в областта на автомобилния транспорт и ще запълни липсата на нормативна уредба в тази област. Тя ще даде възможност за размяна на разрешителни за международни превози с автомобилен транспорт.
Одобрена е информацията за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма за първото тримесечие на 2025 г.
Правителството одобри информацията за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма (КФП) за първото тримесечие на 2025 г., изготвена в изпълнение на чл. 135, ал. 1 на Закона за публичните финанси.
Данните бяха публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите в началото на м. май 2025 година.
Правителството даде съгласие за откриване на почетно консулство на Казахстан в България
Със свое Решение Министерският съвет на Република България даде съгласие за откриване на консулство на Република Казахстан в Република България, ръководено от почетно консулско длъжностно лице, със седалище в гр. Монтана и консулски окръг, обхващащ територията на областите Видин, Монтана, Враца и София, както и съгласие българският гражданин Ивайло Михайлов Митев да изпълнява функциите на почетно консулско длъжностно лице на Република Казахстан в Република България.
Г-н Ивайло Митев е предприемач, който е в ръководството на редица дружества в областта на недвижимите имоти, хранителния сектор, енергийната сфера, производството и търговията на електрическа енергия и строителния сектор, и е член на Управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи. В качеството си на почетно консулско длъжностно лице се очаква той да работи активно за поддържане и задълбочаване на отличните двустранни отношения между Република България и Република Казахстан.
Откриването на консулство на Република Казахстан в Република България, ръководено от почетно консулско длъжностно лице със седалище в гр. Монтана, ще допринесе за развитието на двустранното сътрудничество в областта на търговията, инвестициите, транспорта, туризма и културата, както и за оказването на консулска и правна помощ на гражданите на Република Казахстан, пребиваващи на територията на нашата страна.
Правителството реши г-жа Елка Рускова да бъде освободена от функциите й на почетен консул на Република България в САЩ
Министерският съвет прие решение за освобождаване на г-жа Елка Рускова от функциите й на почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България със седалище в град Сиатъл и с консулски окръг, обхващащ територията на щата Вашингтон, САЩ, във връзка с промяна на постоянното й местоживеене в САЩ.
Г-жа Елка Рускова е назначена за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в САЩ със седалище в гр. Сиатъл и с консулски окръг, обхващащ територията на щата Вашингтон, с РМС № 741 от 6 октомври 2022 г.
Правителството одобри позицията на България за Съвет „Общи въпроси“
Министерският съвет одобри позицията на България в заседанието на Съвет „Общи въпроси“ (СОВ), което ще се проведе на 27 май 2025г. в Брюксел.
СОВ ще обсъди предложението за изменение на Регламент (ЕС) 2023/956 относно опростяване и укрепване на Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (СВАМ), като част от пакета „Омнибус“, целящ опростяване и намаляване на административната тежест върху бизнеса.
Съветът ще започне подготовката на редовното заседание на Европейския съвет на 26-27 юни 2025 г., като обсъди неговия анотиран дневен ред, който включва темите: Украйна; Близък изток; Сигурност и отбрана; ЕС на международната сцена (Подготовка на предстоящите Срещи на върха ЕС-АС (Африкански съюз) и ЕС-ОДЛАК (Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите); Конкурентоспособност (в т.ч. европейски семестър) и Миграция.
Предвидено е изслушване на Унгария по задействаната процедура по чл.7, пар.1 от ДЕС спрямо страната.
В дневния ред на СОВ е включена и дискусия по Годишния диалог по върховенството на закона, която ще бъде фокусирана върху докладите за четири държави - Словакия, Финландия, Швеция и Белгия.
Министрите ще проведат дискусия по предложението на Испания за включване на езиците каталонски, баски и галисийски, ползващи се с официален статут в Испания, в езиковия режим на Европейския съюз.
В рамките на СОВ ще се състои работна закуска във формат „Министри на бъдещето“.
Допълва се Класификаторът на длъжностите на военнослужещите
Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Класификатора на длъжностите на военнослужещите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, приет с Постановление № 309 на Министерския съвет от 14 декември 2018 г.
С настоящия проект на Постановление за изменение и допълнение на Класификатора се предлагат промени свързани с осигуряване на необходимите длъжности за военнослужещи по длъжностни нива в обхвата на военните звания в изградената организационна структура на въоръжените сили.
Въвеждат се нови длъжности и се изменят длъжности, необходими за окомплектоване на реорганизиращи се през 2025 г. военни формирования от състава на Сухопътните войски, Военноморските сили, Националния военен университет „В. Левски” и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”, съгласно Плана за развитие на въоръжените сили на Република България до 2026 г.
Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в Държавен вестник.
За ратификация се предлага споразумение относно Програмата „Финансов механизъм за коопериране“
Министерският съвет прие решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Програмно споразумение между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Кралство Белгия, Министерството на отбраната на Република Кипър, Министерството на отбраната на Френската република, Федералното министерство на отбраната на Федерална република Германия, Министерството на националната отбрана на Република Гърция, Министерството на отбраната на Унгария, Министерството на отбраната на Италианската република, Правителството на Република Литва, Министерството на отбраната на Кралство Нидерландия, Министерството на националната отбрана на Португалската република, Министерството на националната отбрана на Румъния, Министерството на отбраната на Кралство Испания, Европейската агенция по отбрана и Европейската инвестиционна банка относно Програмата „Финансов механизъм за коопериране“ (Програма CFM).
Финансовият механизъм за коопериране е програма със специфична цел, която поддържа отбранителното сътрудничество. Механизмът осигурява поддръжка в случаите когато липсата на синхронизация на отбранителните бюджети пречи на стартирането на нови съвместни проекти или програми на сътрудничество, свързани със закупуване на въоръжение и разработване на нови способности или научни изследвания. Финансовият механизъм за коопериране може да се използва за подпомагане на страни-членки в случаи на спешни оперативни и други нужди или да се обезпечи сигурността на доставките.
Прието е Изменение № 5 на Меморандума за разбирателство за поддръжка и придобиване относно многонационална инициатива за съхранение на боеприпаси
Правителството прие Решение за одобряване проект на Изменение № 5 на Меморандума за разбирателство за поддръжка и придобиване относно многонационална инициатива за съхранение на боеприпаси (Multinational Ammunition Warehousing Initiative - MAWI).
Многонационалната инициатива за съхранение на боеприпаси (MAWI) е стартирана през 2020 г. по предложение на Кралство Белгия. Чрез MAWI се осигуряват значителни възможности и ползи за страните участнички, като най- важните са достъп до значима многонационална складова мрежа за съхранение на боеприпаси (БП) решителни за изхода на бойните действия и осигуряване на единна всеобхватна правна рамка за тяхното съхранение, като същевременно могат да се персонализират напълно индивидуални многонационални решения спрямо специфичните национални изисквания.
Първоначално Меморандумът за разбирателство е подписан от 9 страни (Меморандумът е в сила от 16.07.2021 г.). Към момента в инициативата участват 24 (двадесет и четири) страни членки на НАТО и Агенцията на НАТО за поддръжка и придобиване (NSPA).
С изменение № 4 на Меморандума за разбирателство на MAWI, Република България е член на Инициативата, считано от 19 юни 2023 г.
С Изменение № 5 на Меморандума за разбирателство на MAWI, Португалската република и Република Турция стават пълноправни членове на MAWI.
Прието е решение със връзка с Проекта за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“
Министерският съвет на Република България прие решение за приемане на доклад на министъра на отбраната за упълномощаване да изготвя и подписва искания до правителството на САЩ за разрешаване на временно предоставяне ползването на трети страни на оборудване, документация, информация и софтуер за системи за обмен на информация Link-22, придобивана от Република България с договор по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales - FMS) и партньорски споразумения по проекта NATO Improved Link Eleven (NILE).
Реализирането на решението ще подпомогне изпълнението на приоритетния за Министерството на отбраната актуализиран Проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“.
Правителството прие решение за предоставяне на язовир „ВП“ за управление на Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“
Правителството прие решение за предоставяне на имот - публична държавна собственост, представляващ язовир „ВП“, за управление на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири" (ДПУСЯ), поради отпаднала нужда от Министерството на отбраната.
Язовирът се намира в землището на с. Тодорово, Община Плевен, и съставлява поземлен имот с идентификатор 72566.50.7 по кадастралната карта и кадастралните регистри на селото, с площ от 38 701 кв. м, ведно с изградените в него инфраструктура и съоръжения, язовирна стена - земнонасипна, преливник - бетонен - челен, бързоток - бетонен, съгласно Акт за публична държавна собственост № 2474 от 13 декември 2022 г.
Имотът се предоставя за управление на ДПУСЯ за изпълнение на предмета на дейност: комплексно управление на язовири - публична и частна държавна собственост.
Правителството се разпореди с имоти
Министерският съвет прие решение за обявяване на имот - публична държавна собственост, за имот - частна държавна собственост, и за безвъзмездното му прехвърляне в собственост на община Монтана, област Монтана. Предмет на решението е незастроен поземлен имот, намиращ се в област Монтана, община Монтана, гр. Монтана, с площ 2800 кв. м. Имотът се прехвърля безвъзмездно в собственост на община Монтана за изграждане на улица с необходимата техническа инфраструктура - подземна и надземна, при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи.
Правителството прие също решение за обявяване на имот-публична държавна собственост, за имот-частна държавна собственост, и за безвъзмездното му прехвърляне в собственост на община Самоков, Софийска област. Имотът се намира в област Софийска, община Самоков, гр. Самоков, и представлява поземлен имот с площ от 3381 кв. м, заедно с построената върху имота сграда с предназначение: за култура и изкуство, която е със застроена площ 2239 кв. м, на 2 етажа, с разгъната застроена площ 3100,38 кв. м и сутерен със застроена площ 1952,60 кв. м, за който е съставен Акт за публична държавна собственост № 9273 от 27 май 2024 г. С акта на Министерския съвет правото на управление върху имота се отнема от Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“, поради отпаднала нужда. Имотът се прехвърля безвъзмездно в собственост на община Самоков за създаване на център за културни и социални дейности, свързани с трайно задоволяване на обществените потребности от местно значение, при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи.
Кабинетът предоставя управлението на част от имот - публична държавна собственост в гр. Варна на Агенцията за социално подпомагане за нуждите на Регионална дирекция за социално подпомагане -- Варна и дирекция „Социално подпомагане“ - Варна. С решението на Министерския съвет управлението й се отнема от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ поради отпаднала необходимост. Частта от имота се намира на петия етаж на административна сграда на бул. „Цар Освободител“ № 76Г и представлява четири стаи.
Министерският съвет прие решение за безвъзмездно предоставяне за управление на имот - публична държавна собственост, представляващ териториален обхват на археологическа недвижима културна ценност „Раннохристиянска базилика „Червената църква”, находящ се в гр. Перущица на община Перущица, Област Пловдив за срок от 10 години. Дейностите, свързани с опазване на недвижимата културна ценност, както и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности да се извършват от Историческия музей - Пловдив, в съответствие с изискванията на Закона за културното наследство. Отношенията между музея и община Перущица да се уредят с договор.
Министерският съвет предостави дерогация за доставки за АЕЦ „Козлодуй“
Министерският съвет разреши на днешното си заседание да бъде предоставена дерогация от чл. 3ж, параграф 1, чл. 3и, параграф 1, чл. 3к, параграф 1 и чл. 5к, параграф 1 от Регламент на Съвета (ЕС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
С дерогацията се разрешава АЕЦ „Козлодуй" да сключи договор за обществена поръчка с избран изпълнител, съгласно приложение към днешното решение. Централата ще може да внесе от Русия продукти от желязо и стомана, необходими за изпълнение на договори, изброени също в приложения към днешното решение.
Основен приоритет при експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй" е поддържането на най- високо равнище на техническа и ядрена безопасност, радиационна защита, безопасни и здравословни условия на труд, както и опазването на околната среда. Гарант за ядрената безопасност и безаварийното електропроизводство са регулярните доставки на елементи и части от проектанти, конструктори и производители на монтираното в централата оборудване. Тъй като голяма част от системите и оборудването в централата са с руски произход, някои от договорите за доставки на стоки, свързани с надеждната и безопасна експлоатация на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй", са сключени или се налага да бъдат сключени с руски изпълнители.
АЕЦ „Козлодуй" е единствената атомна централа в България и е най-големият производител на електрическа енергия в страната. Тя осигурява повече от една трета от националното годишно производство на електроенергия. Това, заедно с високата експлоатационна безопасност и надеждните доставки на електроенергия, определя нейната роля като ключов фактор за стабилността на националната електроенергийна система и за енергийната сигурност на страната.
Сдружение „Съюз на инвалидите в България“ беше признато за национално представителна организация
Правителството призна Сдружение „Съюз на инвалидите в България“ за национално представителна организация за срок от четири години.
Сдружението осъществява дейност в обществена полза, която включва представляване, отстояване и защитаване на интересите на хората с увреждания, разработване и изпълняване на програми за трудова, социална битова и комуникативна рехабилитация.
Организацията оказва съдействие за повишаване на образованието и квалификацията на хора с увреждания. Основната й цел е те да се възприемат от обществото като негови равноправни и равнопоставени членове.
Сдружение „Българска Асоциация Диабет“ беше признато за национално представителна организация
Правителството призна Сдружение „Българска Асоциация Диабет“ за национално представителна организация за срок от четири години.
Сдружението осъществява дейност в обществена полза, оказвайки съдействие за подобряване на условията на живот, труд, лечение, профилактика и самоконтрол на хората с диабет в България. Организацията работи за тяхното социално приобщаване, личностната реализация и пълноправно участие в обществения живот.
Висшето училище по застраховане и финанси се преобразува на Университет по застраховане и финанси
Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за преобразуване на частно специализирано виеше училище с наименование „Виеше училище по застраховане и финанси“ в Университет по застраховане и финанси.
Висшето училище отговаря на условията за преобразуване, като е изпълнило процентните изисквания за покритие с хабилитирани преподаватели на лекционните курсове. Почти изцяло хабилитираните преподаватели водят и упражненията по своите дисциплини, което допълнително допринася за повишаване на качеството на обучението.
Успоредно с това Националната агенция за оценяване и акредитация е изразила положително становище за приемане на проекта. Съгласно законовите разпоредби виеше училище, което провежда подготовка в една основна област на науката, може да се определя като университет с наименование, отразяващо спецификата му.
В момента в образователната институция се обучават над 800 студенти, като част от програмите са широкообхватни, а други - по специализирани и иновативни. Университетът приема и докторанти в редовна, задочна и самостоятелна форма на подготовка. Почти половината - 42% от тях, са чуждестранни граждани, което отново е атестация за качеството на предлаганото обучение.
За приемането на днешното решение не са необходими допълнителни финансови средства и то не води до въздействие върху държавния бюджет.
Удължава се срокът на Националната научна програма за полярни изследвания
Срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания „От полюс до полюс 2022-2025“ се удължава до края на 2027 г„ реши Министерският съвет. Едно от основните й направления е финансиране на съвременни научни изследвания в Антарктика и Арктика, привличане на млади учени с цел повишаване изследователския потенциал в България. Одобрени са шест проекта, като срокът за изпълнението им ще бъде в периода 2025-2027 г.
През февруари 2025 г. на остров Ливингстън бе открита сградата на новата научна лаборатория. В нея ще има три специализирани лаборатории, което ще спомогне за разширяване броя и обхвата на научните изследвания в Антарктика.
Общият бюджет на програмата е в размер на 10 800 000 лв., като удължаването на нейния срок ще позволи изпълнението на заложените дейности по проектите без допълнително финансиране.
Над 23 млн. лева за изграждане и ремонт на детски градини, училища, спортни площадки и студентски общежития
Правителството осигури 23 223 768 лева за изграждане и реконструкция на детски ясли, детски градини, училища, спортни площадки и физкултурни салони, както и ремонт и обзавеждане на студентки общежития. Средствата са предназначени за реализиране на проекти по няколко програми.
Една от тях е Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища, която изпълнява в два периода 2020 - 2025 г. и 2024 - 2027 г. По нея се предоставят общо 6 008 566 лв. Програмата е насочена към строителство на нови детски заведения и училища и разширяване и ремонт на съществуващи. Целта е да се намали недостигът на места в детските ясли и градини, да се създадат условия за въвеждане на задължително предучилищно образование на децата, навършили 4 години и да се увеличат училищата, преминали на едносменен режим. Досега по програмата са реализирани 73 проекта. От тях 44 са за детски градини, в които са осигурени 2 699 нови места. Останалите 29 са за училища, в които са осигурени условия за преминаване в едносменен режим. В момента се изпълняват дейности по други 79 проекта по програмата.
С решението се отпускат 10 502 735 лв. за финансиране на проекти и по Програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища 2024 - 2027 г. Нейната цел е повишаване на физическата култура на учениците, модернизиране на спортната база на училищата, и създаване на условия за пълноценното й използване за провеждане както на редовните часове, така и на дейности извън учебния план. Досега по програмата са изградени 11 физкултурни салона, а по 122 в момента се изпълняват дейности. Построени са и 106 спортни площадки, други 270 се изграждат.
Осигуряват се и 6 712 467 за реализиране на 7 проекта по Програмата за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития, предоставени за управление на държавните висши училища и „Студентски столове и общежития“ ЕАД. Програмата е насочена към обновяване и реконструкция на студентските общежития, подобряването на енергийната им ефективност и осигуряването на съвременна среда за студентите. До моменга по нея са изпълняват дейности по 21 проекта.
Държавен фонд „Земеделие“ разплати над 3,6 млрд. лв. на земеделските производители през 2024 г.
Правителството одобри Годишния отчет на Държавен фонд „Земеделие" и Разплащателната агенция за 2024 година. Общата сума, разплатена от ДФЗ през изминалата година към земеделските производители, е 3 млрд. 670 млн. лв. В кампания 2024 по схеми, мерки и интервенции по линия на директните плащания, са приети 63 431 заявления. Изплатените субсидии по тях са в размер на 2 млрд. и 57 млн. лв. По Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2020 година са подписани 1126 договора, а разплатените средства по тях са на стойност 651 615 889 лв. Получените средства от стопаните по пазарните мерки и интервенции по линия на селскостопанските пазарни механизми през 2024 г. възлизат на 78 611 615 лв., от които по Стратегическия план са 28 467 121 лв., а извън него са разплатени 50 144 494 лв.
По инвестиционните схеми за подпомагане към 31 декември 2024 година са постъпили плащания в размер на 1 177 192 лв. През отчетния период са отпуснати 150 нови кредита на стойност 19 384 294 лв. През миналата година са изплатени 845 701 692 лв. по 28 схеми за краткосрочно подпомагане, от които са се възползвали 62 325 земеделски стопани.
По Програмата за морско дело и рибарство 2014 - 2020 и Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 - 2027 са разплатени общо 36 713 136 лв.
Правителството одобри позицията на България за предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
Правителството одобри позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 26 май 2025 г. в Брюксел, Кралство Белгия.
Европейската комисия ще представи актуална информация за състоянието на селскостопанските пазари, с акцент върху отраженията от руската инвазия в Украйна и промените в търговската политика на Съединените американски щати. България отбелязва, че въпреки евентуалното увеличаване на митата върху селскостопанския внос от ЕС, директният ефект върху българското земеделие ще бъде ограничен, поради относително ниския дял на САЩ в аграрния износ на страната ни.
В рамките на заседанието ще се обсъди и влиянието на неблагоприятните метеорологични условия през месец април, довели до значителни щети в земеделската продукция на България.
Съветът ще проведе и ориентационен дебат по Съобщението на Европейската комисия „Визия за селското стопанство и храните - Съвместно оформяне на привлекателен земеделски и хранително-вкусов сектор за бъдещите поколения", публикувано на 19 февруари 2025 г. България оценява високо усилията на Комисията за изготвяне на визия за Общата селскостопанска политика (ОСП), съобразена с нуждите на земеделските стопани и предизвикателствата от икономическо, климатично и геополитическо естество.
По време на заседанието ще бъде представено и законодателното предложение за опростяване прилагането на ОСП. България приветства публикувания пакет като израз на ангажираност към реално облекчаване на административната тежест.
Учредява се сервитут за изграждане на пътна връзка в с. Хрищени
Министерският съвет прие решение за учредяване на възмездно безсрочно ограничено вещно право - сервитут, върху част от поземлен имот - публична държавна собственост. Сервитутът се учредява за изграждане на пътна връзка към път П-66 в посоки Нова Загора - Стара Загора в землището на с. Хрищени, община Стара Загора.
Решението е в съответствие със Закона за държавната собственост, който позволява да се учредяват ограничени вещни права, когато това е необходимо за изграждане на линейни обекти на техническата инфраструктура или когато друго техническо решение е икономически нецелесъобразно.
Одобрено е изменение на условията за предоставяне на заем на „Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Александровска“ ЕАД
Министерският съвет одобри изменение на условията за предоставяне на заем на „Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Александровска“ ЕАД - София и проект на допълнително споразумение за изменение на договора между Министерството на здравеопазването и „Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Александровска“ ЕАД - София за предоставяне на заем за погасяване на просрочени задължения на лечебното заведение.
УМБАЛ „Александровска” е лечебно заведение със 100 на сто държавно участие в капитала, с предмет на дейност осъществяване на болнична помощ, като правата на държавата в него се упражняват от министъра на здравеопазването.
С проекта на допълнително споразумение се увеличава гратисният период за погасяване на главницата до 31 месеца, като се изменя Приложение № 1 - „Погасителен план“ към Договора за предоставяне на заем, отразявайки преизчислени погасителна вноска, остатък по главницата, главница и лихва.
Министерският съвет одобри резултатите от неформалната Среща на министрите по околна среда във Варшава
Правителството одобри доклада за резултатите от Неформалната среща на министрите на Европейския съюз по околна среда, проведена на 28 и 29 април 2025 г. във Варшава. Неформалната среща бе посветена на различните подходи за справяне с дезинформацията и адаптацията към изменението на климата.
Министрите се обединиха около виждането, че дезинформацията е трансграничен проблем и акцентираха върху обмена на информация между държавите членки, повишената координация и целенасоченото обучение като средства за справяне с него. Подчертана бе важността на предоставянето на изпреварваща, достъпна и ясна информация за провежданата политика като основа за провеждането на открит и свободен обществен дебат. Същевременно, в хода на дискусиите бе постигнато съгласие, че борбата с дезинформацията не трябва да засяга основни демократични ценности като правото на свобода на мисълта и словото.
Неформалната среща продължи с дискусия по въпросите на адаптацията към изменението на климата и инициативата на Европейската комисия за разработване на Европейски план за адаптация. Подчертана бе нуждата от сътрудничество между държавите членки, осигуряването на финансиране за устойчивост на градовете и регионите и засилване на обмена на информация, в т.ч. относно технологии за адаптация към изменението на климата. България подкрепи разработването на Европейски план за адаптация и подчерта ключовото значение на достъпа до климатични данни, насърчаването на основани на природата решения и на трансфо
Коментари