Основни хранителни стоки и зеленчуците поскъпват на борсите у нас през седмицата показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повишава с 0,22 процента тази седмица до 2,272 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,267 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.
При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, най-много поскъпват краставиците - с 19,35 на сто до 2,43 лева за килограм, следвани от тиквичките, които са нагоре с 14,24 на сто и се търгуват по 1,38 лева за килограм. Поскъпване се наблюдава също при зелето - с 10,64 на сто до 1,04 лева за килограм. Цената на зрелият лук кромид се вдига с 11 на сто до 1,11 лева за килограм, а на морковите - 2,52 на сто и те се търгуват по 1,22 лева за килограм. Доматите качват с 5,18 на сто и се предлагат по 2,80 лева за килограм. Картофите поскъпват с 2,54 на сто до 0,97 лева за килограм. Зелените чушки се продават с 4,47 на сто повече до 1,87 лева за килограм. Единствено поевтиняват през седмицата червените чушки - с 2,35 на сто до 2,08 лева за килограм, показват данните.
При плодовете най-значително поскъпва гроздето, което се търгува с 8,11 на сто повече до 3,20 лева за килограм. Бананите качват с 1,01 на сто до 2,80 лева за килограм. Поевтиняват лимоните - с 3,36 на сто и се продават по 3,86 лева за килограм. Цената на ябълките е надолу с 2,71 на сто до 2,51 лева за килограм. Дините също поевтиняват - с 4,93 на сто до 0,54 лева за килограм.
Цената на кравето сирене се вдига с 0,86 на сто до 12,23 лева за килограм, а тази на кашкавала тип "Витоша" - с 0,65 на сто до 18,15 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е с 0,43 на сто нагоре и се продава по 1,40 лева за кофичка от 400 гр., а цената на прясното мляко пада с 0,44 на сто до 2,27 лева за литър. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) се вдига с 0,83 на сто и то се търгува по 3,15 лева за брой.
Замразеното пилешко месо поскъпва с 0,34 на сто до 7 лева за килограм. Цената на яйцата (размер М) остава без промяна и те се търгуват по 0,38 лева за брой на едро. Брашното тип 500 е с 0,92 на сто нагоре и се продава по 1,53 лева за килограм. Захарта поскъпва с 2,68 на сто до 1,84 лева за килограм. Олиото е нагоре с 3,18 на сто до 3,24 на лева за литър. Цената на ориза е с 2,41 на сто по-висока и се търгува по 3,32 лева за килограм, както и на зрелия фасул - с 0,98 на сто до 4,31 лева за килограм, докато лещата поевтинява - с 2,65 на сто до 4,11 лева за килограм.

Трус след трус в политиката: Накъде върви държавата и кой държи кормилото
Мерц: Стратегията на САЩ се диктува от идеология, Русия е заплаха за Европа
Плъхове и ужасна миризма: Столичани пропищяха от задълбочаващата се криза с боклука
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Компактна и ярка: Hubble снима блестяща синя галактика
Радост за Левски: Славия сложи прът в колелото и на Лудогорец, разградчани с нова голяма издънка
Лудогорец – Славия 1:1
Левски отговори: Внушения са, че Пеевски е наредил да сме шампиони
Остава ли в България? Президентът Радев се срещна с Карлос Насар
Поверия за ангелската дата 12/12
5 хитри трика, за да ухае домът на Коледа
От България до Южна Корея – истински истории от една българка в Далечния изток
Кога кашлицата трябва да ни притеснява?
Холтерите като устройства за дистанционен мониторинг
Хранителен режим при атеросклероза
Как влияе на психиката работата от вкъщи?
Инсулинова резистентност и метаболитен синдром – как са свързани?
Rheinmetall прогнозира силно търсене в следващите 10-15 г. - Част 2
Paramount се опитва да отнеме Warner Bros. от Netflix с оферта за $108 млрд.
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Принц Джордж, принцеса Шарлот и принц Луи с първа кралска изява от 6 месеца насам
Седмичен любовен хороскоп 8-14 декември
Коментари