IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
13:11 | 8 април 2016
Обновен: 01:17 | 30 март 2025

20% от първолаците са ромчета

Според министър Кунева децата от ромски произход трябва да бъдат интегрирани

По материала работи: Златина Добрева
20% от първолаците са ромчета

Двадесет процента от децата в първи клас са от ромски произход, в VII клас са 7%, а в XII клас - 1%. Това съобщи пред журналисти вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева по време на международната конференция "Нашето общо бъдеще" по програмата "Деца и младежи в риск", финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

 

Между тези един и двадесет процента вероятно сме загубили таланти, коментира Кунева и отбеляза, че това е тежък факт, защото става дума за деца, които имат потенциал. Не може да ги задържи не просто училището, не може да ги задържи обществото, добави тя, цитирана от БТА.

 

Според Кунева децата от ромски произход трябва да бъдат интегрирани. Ако в света на големите ние сме отхвърлили дискриминацията и всеки може да бъде лекар, физик, журналист, министър, при децата е същото - не можем да ги разделяме. Въпросът е не само да го сложим на хартия, а да имаме търпение и като родители, заяви министърът на образованието и науката.

 

По думите й сред децата от ромски произход има родени лидери и те трябва да получат такава институционална подкрепа, че заложбите им да не изтлеят.

Коментари

Новини Варна