Все още българгарските пациенти са поставени в ситуациата да купуват лекарството за по-сериозното си заболяване, вместо всички необходими за тях медикаменти. Причината за това е високата цена на лекарствата у нас. Това заяви председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев по време на кръгла маса в Народното събрание.
Дискусията бе на тема „Тежестта на ДДС върху личните и публични разходи за лекарства” и събра на едно място експерти и народни представители.„ДДС върху лекарствата е цинично. Най-бедните граждани в ЕС, плащат най-много за лекарства”, заяви още Хасърджиев.
По думите на омбудсмана Мая Манолова данъкът върху медикаментите у нас ограничава конституционното право на гражданите за достъп до здравеопазване.Според нея е необходимо премахване или поне диференциране на ДДС ставката.„Напрактика, се случва така, че бюджетът на НЗОК се формира веднъж от здравните вноски на гражданите и втори път от това, че пациентите реално заплащат ДДС върху собствените си здравни вноски”, коментира Манолова.
Именно предложението за диференциране на ДДС ставката върху лекарствата обедини всички участници в дискусията и срещна широка подкрепа.
Не по-малко от 5% да бъде диференциранта ставка предложи председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. Тя обаче да бъде само и единствено върху публичните средства – тези, заплащани от държавата. Той даде пример със съседна Румъния, където това отскоро е факт и страната вече отчита сериозни икономически ползи. Намаляването на ставката обаче ще доведе до затруднения във фармацевтичната система, защото в аптеките ще се формират два склада – един за лекарствата с нормално ДДС и друг за медикаментите с намален данък, което може да доведе до сериозно объркване, подчерта Гетов.
„Рискът от това хората, в чиито семейства има болен, да не могат да осигурят необходимите лекарства е много голям. Това след време води до ситуацията, в която тези хора биват поети от друга държавна система - социалната”, посочи предедателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов от ДПС.Решаването на въпроса за диференциране на ДДС ставката върху лекарствата, трябва да мине през промяна на цялостната фискална политика на страната, заяви депутатът от БСП Явор Гечев.
Интересно е, че на дискусията не дойде нито един представител на управляващите, което срещна неодобрението на присъстващите и логично – породи много въпроси относно готовността на държавата да предприеме действия в посока намаляване на данъка върху лекарствата.По думите на народния представител от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров, по-ниската ставка върху лекарствата, няма да бъде постигната докато не се премине през няколко други стъпки, като увеличаване на дела на БВП за здравеопазване.
„Ние не сме създали качествена пазарна икономика, за да постигнем този така желан ефект, който се цели с диференцирането на ДДС върху лекарствата. При сегашната ситуация у нас, аз съм убеден, че няма да постигнем този ефект, защото накрая ще се получи така, че ще намалим ДДС, а цената на лекарствата ще остане същата”, коментира Байрактаров.Статистиката показва, че само 6 от общо 34 държави в Европа прилагат общатата ДДС ставка и върху лекарствата, отпускани с рецепта.
О% е данъкът върху медикаментите в Швеция, Малта и Англия. Нулев данък плащат и в Ирландия, но само върху лекарствата за орална употреба.
Във Франция пък ставката е 2 на сто за реимбурсираните лекарства, но 10% за тези, които не се реимбурсират.Най-високи са данъците за лекарства в Исландия (24%), Норвегия (25%) и Дания (25%). България се нарежда ведната след тези три страни с 20% ДДС.
puls.bg
Коментари